لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

دومين روز آتش بس اسرائيل و حزب الله در لبنان اساساً موفق بود


امروز سه شنبه دومين روز آتش بس نيروهای اسرائيل و چريک های حزب الله در لبنان اساساً موفق بود.

مقامات نظامی اسرائيل ميگويند حزب الله چندين بار در طی شب بسوی نيروهای اسرائيل در جنوب لبنان حمله کرد هرچند جراحت يا آسيبی را باعث نشد.

پيش از اين نيز اسرائيل اعلام کرد با وجود اعلام آتش بس درجنگ که حتی ٢٤ ساعت هم ازعمر آن نگذشته بود، ستيزه گران حزب الله ١٠ راکت به مواضع اسرائيل در جنوب لبنان شليک کردند. گزارشی ازمجروح شدن کسی نرسيد و اسرائيل می گويد به آتش پاسخ نداد.

در همين حال امروز هزاران تن از لبنانی های آواره به عنوان کوششی برای بازگشت به روستاهای خود در جنوب لبنان، در جاده هائی که بر اثر اصابت بمب و مواد منفجره آسيب ديده است، ازدحام کردند. در شمال اسرائيل نيز برای نخستين بار در چند هفته اخير مردم ازپناهگاه های حفاظت در برابر بمب خارج شدند.

حسن نصرالله رهبر حزب الله اظهارداشت جنگندگان وی به يک "پيروزی استراتژيک و تاريخی” در برابر اسرائيل دست يافته اند.

اما پرزيدنت بوش روز دوشنبه طی سخنانی اظهار داشت حزب الله در جنگ شکست خورده است. پرزيدنت بوش به يک نيروی حافظ صلح مرکب از سربازان لبنانی و سربازان سازمان ملل متحد اشاره کرد که قرار است در منطقه جنوب لبنان که قبلاً تحت کنترل حزب الله بود، مستقرگردد.

"الوارو دسوتو"، نماينده مخصوص سازمان ملل متحد در خاورميانه، ميگويد پاسداران بين المللی صلح ظرف چند روز آينده وارد لبنان خواهند شد. مقامات سازمان ملل روز دوشنبه با مقامات نظامی اسرائيل و لبنان برای بحث انتقال سرزمين های لبنانی را که تحت کنترل اسرائيل هستند، ديدار کردند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل که با انتقادات قانونگزاران اسرائيل مواجه است، روز دوشنبه گفت قطعنامه آتش بس سازمان ملل متحد بايد وضعيت مرزشمالی اسرائيل را "به گونه عمده ای تغيير دهد".

مقامات اسرائيلی ميگويند نيروهای اين کشور اکثر نقاطی را که در روزهای اخير تصرف کرده اند همچنان نگاه خواهند داشت و کنترل راه های هوائی و دريائی لبنان تا زمانيکه سيستم بين المللی برای جلوگيری از ارسال محمولات جنگی به حزب الله ايجاد نشده است، ادامه خواهد داشت.


XS
SM
MD
LG