لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

گفتار روز: جنگ و آتش بس در لبنان


بدنبال عقد و اجراء قرارداد آتش بس و پايان گرفتن منازعات بين اسراييل و تروريستهای حزب اله مقيم لبنان مردم لبنان بازگشت خود را به خانه های خويش آغاز کرده اند. جنگ زمانی آغاز شد که حزب اله وارد خاک اسراييل شد. ۸ سرباز اسراييلی را بقتل رسانيد و ۲ سرباز ديگر اسراييلی را ربود و شروع به پرتاب راکت بداخل خاک اسراييل کرد. اسراييل نيز با حمله خود بداخل مواضعی در خاک لبنان به تعرضات حزب اله پاسخ داد. قطعنامه شماره (هفده صفر يک) ۰۱-۱۷ شورای امنيت سازمان ملل متحد نيروی بزرگتری مشتمل بر صلحبانان سازمان ملل متحد را مجاز می سازد که در همان حال که سربازان اسراييلی از جنوب لبنان خارج می شوند به کار استقرار نيروهای لبنانی و در دست گرفتن زمام امور بوسيله دولت لبنان کمک کنند. علاوه بر اين شورای امنيت سازمان ملل متحد ورود هر گونه سلاحی را به لبنان ممنوع می سازد مگر اينکه مقصد تسليحات ارتش لبنان باشد. قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل مقرر می دارد که لبنان بايد کنترل جنوب کشور را در دست گيرد تا اينکه هيچگونه اسلحه ای بدون رضايت دولت لبنان وارد کشور نشود و هيچ حکمی جز حکم دولت لبنان در آن کشور جاری و ساری نباشد. کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد: « شرايط استقرار يک صلح پايدار بايد بمرور فراهم آيد و لازمه استقرار صلح نيز حسن نيت دولت لبنان و دولت اسراييل است: شرط لازم ديگر تعهد مدام جامعه بين المللی است.»

خانم رايس ترک مخاصمه لبنان و اسراييل را گام صحيح و لازمی در جهت دستيابی به مقصد نهايی می داند:

خانم رايس می گويد:« در همان دقايق اول جنگ ما در صدد توقف فوری مخاصمات بوده ايم اما در همان حال اصرار داشته ايم که اگر بنا باشد آتش بس دوام داشته باشد لازم است تغييرات بنيادی در شرايط موجود يعنی شرايطی که موجد جنگ بوده است ايجاد شود.»

خانم رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد قطعنامه شورای امنيت شالوده دستيابی به چنين هدفی را پايه گذاری می کند.

پرزيدنت بوش نيز در يک بيانيه کتبی می گويد قطعنامه شورای امنيت بدين منظور تعبيه شده است تا حزب اله را از انجام اعمال دولت گونه ای در داخل دولت ديگر باز دارد و به تلاشهای ايران وسوريه برای گروگان گرفتن مردم لبنان برای مقاصد افراطی خود پايان بخشد. رييس جمهوری امريکا می گويد تحقق چنين هدفی بنوبه خود به اعاده حاکميت ملی دولت دموکراتيک لبنان کمک خواهد کرد و سبب خواهد شد مردم لبنان و مردم اسراييل از امنيت لازم برخوردار باشند.

XS
SM
MD
LG