لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

جنگ اسرائيل و حزب الله در لبنان يک ماهه شد


هواپيماهای جنگی اسرائيل در حملات هوائی جديدی عليه مواضع حزب الله در لبنان يک حومه شيعه نشين جنوب بيروت، و ناحيه ای در نزديکی مرز با سوريه را بمباران کرده اند. وسائل خبری لبنان ميگويند حملات هوائی امروز در نزديکی مرز با سوريه دوازده کشته و هجده مجروح بجا گذاشته است.

تلويزيون حزب الله ميگويد چريک ها يک قايق گشتی اسرائيل را در آبهای نزديک به شهر لبنانی صور نابود کرده اند، اما ارتش اسرائيل اين گزارش را تکذيب ميکند.

شبکه های تلويزيونی عرب ميگويند يک سرباز اسرائيلی در زد و خورد های امروز با حزب الله در جنوب لبنان کشته، و يک سرباز ديگر بشدت مجروح شده است.

حزب الله امروز نيز راکت های بيشتری به شمال اسرائيل شليک کرد که موجب مجروح شدن دست کم هفت نفر شد.

در شهرک مرجعيون ، در جنوب لبنان، سازمان ملل متحد، سيصد و پنجاه سرباز لبنانی را از اين شهرک خارج کرده است. سربازان اسرائيلی اوايل هفته پادگان های اين سربازان را تصرف کرده بودند. سربازان لبنانی همراه با کاروانی از صدها غير نظامی که از جنگ اسرائيل و حزب الله می گريزند، شهر را ترک کردند.

روزنامه های اسرائيلی گزارش داده اند که فرماندهان ارشد نظامی از دولت اسرائيل برای به تعويق انداختن گسترش عمليات نظامی در جنوب لبنان عصبانی اند. يک نظر سنجی جديد در اسرائيل از کاهش حمايت عمومی از اهود اولمرت نخست وزير آن کشور حکايت دارد، و نشان ميدهد شمار بيشتری از اسرائيلی ها معتقدند يا جنگ را می بازند، و يا بی نتيجه به پايان ميرسد.

دست کم نهصد لبنانی ، که بيشترشان غير نظامی بودند، از يک ماه پيش که جنگ شروع شد کشته شده اند. در همين مدت اسرائيلی ها قريب صد و بيست نفر تلفات داشته اند که بيشتر شان سرباز بوده اند.

XS
SM
MD
LG