لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۰

هزاران مسافر در فرودگاههای بريتانيا و آمريکا با صف های طولانی و تدابير شديد امنيتی روبرو شده اند


وزير کشور بريتانيا ميگويد شاخص معرف خطر تروريستی در آن کشور، که ديروز شاهد اقدام پليس در توقيف عوامل اصلی توطئه منفجر ساختن هواپيماهای مسافر بر آمريکائی در پروازهای از بريتانيا به آمريکا بود، کماکان در سطحی بحرانی باقی مانده است.

جان ريد، اين وضعيت را امروز، و در شرايطی اعلام کرد که هزاران مسافر شرکت های هواپيمائی در فرودگاههای بريتانيا با صف هائی طولانی و تدابير شديد امنيتی مواجه شده اند.

مقامات بريتانيائی که روز پنجشنبه بيست و چهار مظنون را توقيف کردند، ميگويند توقيف شدگان فقط چند روز با بردن قاچاقی مواد مايع انفجاری به داخل دست کم ده هواپيمای مسافر بر آمريکائی برای منفجر ساختن آنها فاصله داشتند.

در فرودگاههای آمريکا نيز تدابير امنيتی شديد است و مقامات به مسافران اجازه نميدهند هيچگونه مايعاتی را با خود به داخل هواپيما ببرند.

حسابهای بانکی نوزده نفر از توقيف شدگان در بريتانيا، که در سنين هفده تا سی و پنج سالگی هستند، مسدود شده است.

در همين حال گزارش های خبری در بريتانيا و آمريکا از فراری بودن دست کم پنج مظنون ديگر حکايت دارد.

پرزيدنت بوش توطئه را يادآوری درحال جنگ بودن آمريکا با آنچه که فاشيست های اسلامی ناميد توصيف کرده است.

مقامات ارشد بريتانيائی و آمريکائی ميگويند توطئه شبيه يک توطئه خنثی شده القاعده در سال ۱۹۹۵ برای منفجر ساختن چندين هواپيمای مسافربری در پروازهای برفراز اقيانوس آرام است.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا روز پنجشنبه از پليس و تشکيلات اطلاعاتی آن کشور برای آنچه که تلاشی عالی در حراست از کشور ناميد قدردانی کرد.

تروريست های القاعده چهار هواپيما را روز يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمريکا ربودند و دو فروند آنها را به آسمانخراش های موسوم به مرکز جهانی تجارت در نيويورک، و يک فروند را به بنای وزارت دفاع آمريکا در واشينگتن کوبيدند. هواپيمای چهارم در مسير هدف عمده ای ديگر در واشنگتن، بين راه سقوط کرد.

در دسامبر ۲۰۰۱ نيز ريچارد ريد بريتانيائی هنگامی که ميخواست مواد منفجره جاسازی شده در کفش خود را در يک هواپيمای مسافربری حين پرواز منفجر کند، دستگير شد.

XS
SM
MD
LG