لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

نبرد خونين نيروهای اسرائيلی و چريک های حزب الله در دو شهرک مرزی لبنان


سربازان اسرائيلی و چريک های حزب الله امروز در شهرکهای عمده مرزی بنت جبيل و مارون الراس در لبنان درگير نبردی شديد بودند. ارتش اسرائيل کشته شدن هشت سرباز خود را در بنت جبيل، يکی از پايگاههای عمده حزب الله اعلام کرد.

ارتش اسرائيل ميگويدبيست و دو سربازنيز در آنجا مجروح شدند.

پيشتر ايستگاههای تلويزيونی عربی از کشته شدن دست کم ۱۲ سرباز اسرائيلی در نبرد با چريک های حزب الله در شهرک بنت جبيل در جنوب لبنان خبر داده بودند.

در همين حال هواپيماهای جنگی اسرائيل هدفهای بيشتر را در سراسر مناطق جنوبی لبنان بمباران ميکنند.

يک ژنرال ارشد اسرائيلی امروز گفت انتظار ميرود عمليات تهاجمی اسرائيل در لبنان چند هفته بطول انجامد.

مقامات اسرائيلی ميگويند اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميخواهد يک ناحيه امنيتی به شعاع دو کيلومتر در جنوب لبنان ايجاد کند تا چريک های حزب الله را از مرز اسرائيل دور نگاه دارد.

آقای اولمرت از کشته شدن چهار ناظر سازمان ملل متحد در حمله هوائی سه شنبه اسرائيل در جنوب لبنان عميقا ابراز تاسف کرده است. يک اعلاميه دفتر آقای اولمرت ميگويد نخست وزير اسرائيل تلفنی با کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد تماس گرفت و قول داد در باره واقعه، تحقيقاتی کامل و جامع انجام گيرد .

آقای عنان حمله به پاسگاه ناظران را در خی يام تقبيح و محکوم کرده است، و ميگويد پاسگاه کاملا علامت گذاری شده بو ، و برای چند ساعت زير آتش شديد اسرائيلی ها قرار گرفت.

کاخ سفيد کشته شدن ناظران را تاسف آور خواند و گفت دليلی وجود ندارد که نشان دهد اسرائيل عامدا ناظران را هدف گرفته باشد.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه اسرائيل گفت هدف گرفتن ناظران نمی تواند برای اسرائيل سودی در بر داشته باشد.

مقامات اسرائيلی واقعه سه شنبه را يک اشتباه مهلک توصيف کردند.

در همين حال ، حسن نصرالله رهبر حزب الله گفته است چريک های وی آماده پرتاب راکت هائی هستند که بُرد آنها فراتر از شهر شمالی حيفاست و می تواند به مناطقی دورتر در قلمرو اسرائيل برسد.

حزب الله از دو هفته پيش که نبرد در گرفت بيش از هزار راکت به شمال اسرائيل پرتاب کرده است . دهها راکت در نزديکی حيفا منفجر شده است که با مرز اسرائيل و لبنان چهل کيلومتر فاصله دارد.

اسرائيل معتقد است حزب الله ممکن است راکت هائی با بُرد بيشتر داشته باشد که بتواند به تل اويو نيز برسد .

بيش از چهار صد لبنانی و پنجاه اسرائيلی تا کنون در ها نبرد کشته شده اند. تقريبا تمامی لبنانی ها و نيمی از اسرائيلی های کشته شده، غير نظامی بودند.

XS
SM
MD
LG