لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

کنفرانس رم نتوانست در باره برنامه پايان دادن به خشونت ميان اسرائيل و لبنان به توافق برسد" hspace=2 src="/persian/images/ap_conference_rome_rice_annan_26jul06_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>ديپلوماتها از سراسر جهان موافقت کرده اند برای آتش بسی فوری در نبرد ميان اسرائيل و چريک های حزب الله در لبنان تلاش کنند، اما هنوز برای متوقف کردن خشونت برنامه مشخصی ندارند.

ديپلوماتها، از جمله کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا امروز در رم ملاقات کردند.

خانم رايس گفت هرگونه آتش بسی بايد با دوام، و لبنان نيز بايد مستقل و حاکم بر خود و عاری از شبه نظاميان باشد.

خانم رايس و کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد همچنين گفتند سوريه و ايران، نيز بايد در حل مسئله درگير باشند. اين دو کشور حاميان اصلی حزب الله هستند.

آقای عنان خواستار يک نيروی چند مليتی برای کمک به دولت لبنان در اِعمال حاکميت خود شد. خانم رايس گفت قدرت های جهان بزودی در باره استقرار يک نيرو در جنوب لبنان مذاکره خواهند کرد .

فئواد سينيورا نخست وزير لبنان ميگويد مذاکرات با پيشرفت همراه بود. وی گفت بايد در آينده ای نزديک اقداماتی متعدد انجام گيرد تا به آتش بس منجر شود، و به دولت لبنان امکان بدهد قدرت و اختيارات خود را در سراسر کشور اِعمال کند.

نمايندگان ارشد هجده کشور عرب و غربی و سازمانهای بين المللی در اين کنفرانس يک روزه که برای بررسی راههای پايان دادن به مناقشه تشکيل شده بود، شرکت داشتند.

قريب چهارصد لبنانی و حدود پنجاه اسرائيلی در نبردی که از روز دوازدهم ژوئيه شروع شد، کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG