لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

سفر کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا به لبنان


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در آنچه نشانه ای از ابراز پشتیبانی از دمکراسی نوپای لبنان تلقی شده است دیداری اعلام نشده از بیروت به عمل آورد و با فواد سینیورا نخست وزیر لبنان ملاقات کرد.

خانم رایس در آغاز مذاکرات از آنچه آنرا شجاعت و استقامت سینیورا نامید سپاسگزاری کرد.

انتظار می رفت سینیورا و دیگر مقامات لبنانی از او بخواهند خواهان برقراری فوری آتش بس بشود، درخواستی که دولت بوش تاکنون در برابر آن مقاومت کرده است. مقامات دولت بوش گفتند هدف از سفر رایس به بیروت این بود که حمایت واشنگتن را هم از مردم لبنان و هم از دولت نشان دهد و بر نگرانی آمریکا از آنچه در آنجا می گذرد تاکید بگذارد. خانم رایس همچنین قرار بود با دیگر رهبران لبنان به گفت و گو بنشیند.

دولت بوش با توجه به حمایت کاملا از اسرائیل و نقش اصلی در جنگ عراق، واسطه بی طرفی در مناقشه خاورمیانه تلقی نمی شود. در دوهفته گذشته واشنگتن پیوسته بر این نظر که حزب الله مسئول بحران فعلی است و باید خلع سلاح شود تاکید گذاشته است. مقامات آمریکائی همچنین گفته اند که اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند، و علنا هیچ فشاری برای برقراری آتش بس بر آن کشور وارد نیاورده است.

گزارش های خبری حاکی است که دیگر پایتخت های عرب از رایس در این سفر دیپلماتیک استقبال نکرده اند. رژیم ها از آن بیم دارند که چنین اقدامی آنها را به وقایع لبنان، در حالی که بمب های اسرائیل بر سر مردم لبنان فرود می آید، مستیم تر ارتباط دهد. آنها ترجیح می دهند فرستادگانشان در کنفرانسی که قرار است روز چهارشنبه در رم تشکیل شود شرکت کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا برای آغاز سفر منطقه ای خود با یک فروند هلیکوپتر بسیار مسلح از قبرس به بیروت رفت . او از آنجا برای گفت و گو با نخست وزیر اسرائیل رهسپار بیت المقدس خواهد شد و سپس برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به کرانه غربی خواهد رفت.

در لندن تونی بلر نخست وزیر بریتانیا اوضاع لبنان را فاجعه آمیز خواند و گفت امیدوار است ظرف چند روز طرحی برای متوقف شدن جنگ در لبنان اعلام شود.

XS
SM
MD
LG