لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

وخامت شرايط انسانی در جنوب لبنان


يان اگلند، مديرکل امور اضطراری و کمک های بشر دوستانه سازمان ملل متحد، ميگويد او هنوز منتظر است که اسرائيل امنيت مسير کاميونهای حامل کمک به جنوب لبنان را تامين کند.

آقای اگلند به خبرگزاری رويترز در بيروت گفت اسرائيل در اين مورد شفاهاً پاسخ مثبت داده است ولی تعهد استوار نداده است. او اظهار داشت صدها هزار نفر در جنوب لبنان در حال حاضر شديداً نياز به کمک دارند. اگلند پيشتر گفته بود بمباران هوائی جنوب لبنان توسط اسرائيل تخلف از قوانين بشر دوستانه سازمان ملل متحد است.

يان اگلند، روز يکشنبه از بخشی از منطقه مخروبه و جنگ زده جنوب لبنان، که يک سنگر حزب الله است، ديدار کرد. او ميگويد با توجه به تعداد کثيرغير نظاميان منطقه، عمليات نظامی اسرائيل افراطی بنظر ميرسد. اگلند ميافزايد سازمانهای امدادی ميبايد به بيش از ۵۰۰ هزار تا يک ميليون نفر کمک کنند.

اگلند روز شنبه، بمنظور جلوگيری يک بحران انسانی، در خواست ۱۰۰ ميليون دلار کمک اضطراری کرد.

اسرائيل ميگويد تلاش ميکند به غير نظاميان آسيبی نرساند، و حزب الله را متهم به انجام حملات از درون مناطق پر ازدحام غير نظامی اسرائيل ميکند.

هزاران لبنانی در حال فرار از جنوب لبنان هستند، و ساير کشورها به خروج اتباع خود از لبنان ادامه ميدهند.

ظرف هفته گذشته، بيش از بيست و پنج هزار نفر پناهنده به جزيره قبرس گريخته اند، و اين کشور ازاروپا تقاضای کمک های مالی کرده است.

در همين حال، دولت ترکيه کمکهای خود را به قبرس آغاز کرده است تا از عهده هجوم پناهندگان به آن کشور بر آيد. هزاران نفر، که اکثر آنها از اتباع کانادا و استراليا هستند، به بندر «مرسين» در ترکيه وارد شدند، و انتظار ميرود هزاران نفر ديگر نيز به اين کشور وارد شوند.

XS
SM
MD
LG