لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

هواپيماهای جنگی اسرائيل برای هفتمين روز پياپی لبنان را بمباران کردند


هواپیماهای جنگی اسرائیل روز سه شنبه برای هفتمین روز پیاپی به کوبیدن لبنان ادامه دادند، در همین حال راکت های حزب الله در شمال اسرائیل فرود آمدند. در حملات هوائی چندین نقطه در لبنان، از جمله یک اردوگاه نظامی در نزدیکی بیروت هدف قرار گرفتند. مقامات ارتش لبنان می گویند در آنجا دست کم ۱۱ سرباز کشته شدند.

هواپیماهای اسرائیل همچنین هدف هائی در شمال و جنوب لبنان و نیز محله ای را در جنوب بیروت، که قرار گاه حزب الله تلقی می شود، زیر آتش گرفتند. شاهدان می گویند در برخورد بمبی به خانه ای در روستائی در نزدیکی شهر بینت جبل نزدیک به مرز اسرائیل، دست کم شش تن کشته شدند.

در یک حمله راکتی حزب الله به شهر اسرائیلی "نهاریه" در جنوب مرز لبنان، یک تن کشته شد. راکت های حزب الله همچنین به حیفا، سومین شهر بزرگ اسرائیل، بر خورد کرد. در مورد تلفات گزارشی نرسیده است.

پیشتر، معاون رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفت تعداد کمتری از راکت های حزب الله به اسرائیل می رسد. ژنرال موشه کاپلینسکی روز سه شنبه گفت اسرائیل ظرف چند روز هدف های نظامی خود در لبنان را تکمیل خواهد کرد. او می گوید امکان حمله زمینی منتفی نشده است، اما در حال حاضر چنین قصدی در کار نیست.

اهود اولمرت نخست وزيراسرائيل روزدوشنبه طی سخنانی عهد کرد تا زمانی که حزب الله دوسرباز ربوده شده اسرائيلی را آزاد نساخته است ونيروهای لبنان قرارگاه حزب الله را درجنوب لبنان درکنترل خود درنياورده باشند، حملات اسرائيل به حزب الله ادامه يابد.

آقای اولمرت، ايران وسوريه را که حاميان اصلی حزب الله هستند، مسئول خشونت های منطقه دانست.

هزاران شهروند خارجی ازلبنان می گريزند
هزاران تبعه خارجی از لبنان فرار می کنند، در همین حال دولت های سراسر جهان در تلاش هستند شهروندان خود را از آنجا بیرون ببرند.

ارتش آمریکا اعلام کرد برای کمک به تخلیه آمریکائیان پنج کشتی نیروی دریائی با دو هزار تکاور ، به آبهای لبنان می فرستد. آمریکا همچنین یک کشتی مسافری را برای خارج ساختن صدها آمریکائی از لبنان اجاره کرده است. و آمریکا و بریتانیا ده ها نفر را که نیازمند مراقبت های ویژه هستند با هلیکوپتر خارج می کنند. یک ناوشکن بریتانیائی برای کمک به تخلیه هزاران بریتانیائی در بندر بیروت لنگر انداخته است.

یک کشتی اجاره ای حامل صدها تبعه فرانسه روز سه شنبه وارد قبرس شد.

بسیاری از اتباع کشورهای عربی در راه کشورهای خود از راه زمین وارد سوریه شده اند.

در این میان، سازمان ملل متحد می گوید کارمندان غیر اساسی خود را از لبنان خارج می کند.

XS
SM
MD
LG