لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

پيشنهاد منوچهر متکی به برقراری آتش بس بين اسرائيل و حزب الله لبنان


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خواهان برقراری آتش بس بین اسرائیل و حزب الله لبنان و مبادله زندانیان شده است.

منوچهر متکی این پیشنهاد را روز دوشنبه در دمشق در پی دیداری با فاروق الشرع معاون رئیس جمهوری سوریه مطرح ساخت. ایران و سوریه حامیان اصلی حزب الله تلقی می شوند.

سفیر سوریه در آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفت اسرائیل باید آنچه او آنرا پیشنهاد عادلانه مبادله زندانیان با حزب الله نامید قبول کند.

حزب الله پیشنهاد کرده است دو سرباز ربوده شده اسرائیلی را با شمار نامشخصی از زندانیان عرب مبادله کند.

در بیروت ، دومینیک دو ویل پن نخست وزیر فرانسه برای ملاقات با فواد سینیورا، همتای لبنانی خود ملاقات کرد و خواست به جنگ پایان داده شود. فرانسه از دیرباز مناسباتی نزدیک با لبنان داشته است.

" ویجای نامبیار" فرستاده سازمان ملل متحد می گوید در مذاکرات او در لبنان امیدهائی برای رسیدن به توافق آتش بس پیدا شده است. او می گوید قصد دارد پیشنهادهای قاطعی را برای پایان بخشیدن به جنگ به اسرائیل ارائه دهد.

پیشتر در روز دوشنبه، تونی بلر نخست وزیر بریتانیا خواهان استقرار نیروهای بین المللی در مرز اسرائیل و لبنان شد. بلر این موضوع را در پی دیدار با کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس رهبران گروه هشتگانه کشورهای صنعتی در سنت پیترزبورگ عنوان کرد.

اسرائیل می گوید هنوز بسیار زود است که اعزام چنین نیروئی را به منطقه مرزی بررسی کند.

در خبری دیگر، خاویه سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از مذاکراتی که در لبنان انجام داد به بروکسل بازگشت و گفت به امکان برقراری فوری آتش بس خوشبین است.

XS
SM
MD
LG