لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

فرودگاه بيروت، مقّر حزب الله و جاده بيروت به دمشق در حملات هوائی اسرائيل بمباران شد


اسرائيل برای آزاد ساختن دو سرباز به اسارت گرفته شده خود، و منهدم ساختن ستيزه جويان حزب الله لبنان، عمليات نظامی خود را در لبنان گسترش داده، و محاصره دريائی و هوائی آن کشور را تنگ تر کرده است.

مقامات لبنان ميگويند هواپيماهای جنگی اسرائيل امروز، جمعه، مجددا به فرودگاه بين المللی بيروت حمله کردند، که سومين حمله طی بيست و چهار ساعت اخير محسوب ميشود.

فرودگاه بيروت از روز پنجشنبه که باندهای آن در نخستين بمباران آسيب ديد، تعطيل شده است.

اسرائيل همچنين يک حومه بيروت را بمباران کرد که قرارگاه حزب الله در آنجاست . هواپيماهای جنگی اسرائيل در اين حمله مقر حزب الله در بيروت را نابود کردند، اما تلويزيون حزب الله ميگويد حسن نصرالله رهبر اين گروه ستيزه گر سالم است. در باره تلفات احتمالی گزارشی داده نشده است. نصرالله در يک پيام صوتی آنچه را که جنگی علنی عليه اسرائيل است، اعلام کرد.

يک پل، مخزن سوخت يک نيروگاه برق، و جاده اصلی منتهی به فرودگاه بيروت جزو هدفهائی بود که درحمله هوائی ديشب اسرائيل بمباران شد.

ارتش اسرائيل ميگويد چريک های حزب الله امروزدست کم بيست راکت به شهرک های شمالی اسرائيل شليک کردند ، که به مجروح شدن يازده نفر منجر شد.

هواپيماهای جنگی اسرائيل در حملات شبانه همچنين دو پايگاه ارتش لبنان و شاهراهی را بمباران کردند که بيروت را به دمشق، پايتخت سوريه ، وصل ميکند. با اين بمباران، ارتباط لبنان با خارج عملا قطع شده است.

اسرائيل گفته است اطلاعاتی دارد که حزب الله ميخواهد سربازان اسرائيلی اسير را به ايران بفرستد.

سوريه و ايران حاميان اصلی حزب الله هستند.

به گزارش وسائل ارتباط جمعی دولتی ايران ، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز پنجشنبه تلفنی با بشار اسد همقطار سوری خود تماس گرفت، و گفت اگر اسرائيل به سوريه حمله کند، با پاسخی شديد مواجه خواهد شد.

مقامات لبنان ميگويند از روز چهارشنبه که حملات اسرائيل آغاز شد، تا کنون، بيش از شصت نفر کشته و صدو پنجاه نفر مجروح شده اند. اسرائيل نيز ميگويد در حملات حزب الله هشت سرباز و دو غير نظامی اسرائيلی کشته، و بيش از نود نفر مجروح شده اند.

روز پنجشنبه راکتی که از لبنان شليک شده بود به حيفا ، سومين شهر بزرگ اسرائيل اصابت کرد که در پنجاه کيلومتری مرز لبنان قرار دارد، اما تلفاتی ببار نيامد.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل به کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد گفته است اسرائيل هنگامی عمليات تهاجمی را متوقف ميکند که چريک های حزب الله خلع سلاح و ارتش لبنان در جنوب آن کشور مستقر شود.

در همين حال اظهارات وزير کشور اسرائيل نقل شده است که ميگويد حسن نصرالله رهبر حزب الله، حکم اعدام خود را امضاء کرده است.

XS
SM
MD
LG