لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

جلسه فوق العاده شورای امنيت تشکيل شد


شورای امنيت سازمان ملل متحد امروز به درخواست لبنان برای رسيدگی به تشديد بحران در خاورميانه جلسه ای فوق العاده تشکيل داد.

دن گيلرمن، سفير اسرائيل در سازمان ملل متحد از عمليات تهاجمی کشورش دفاع کرد و گفت اسرائيل بارها هدف حملات حزب الله قرار گرفته است. وی گفت واکنش های اسرائيل پاسخی مستقيم به يک اقدام جنگی از سوی لبنان بود

لبنان خواستار آتش بسی فوری و لغو محاصره ای هوائی و دريائی شد که توسط اسرائيل عليه آن کشور برقرار شده است.

نحود محمود سفير لبنان گفت اقدامات اسرائيل با هدف به زانو در آوردن لبنان، و خرابکاری در آن کشور انجام گرفته است

لبنان همچنين میگوید ایالات متحده آمریکا قول داده است مصرانه از اسرائیل بخواهد که از وارد آوردن تلفات و خسارات به غیر نظامیان خودداری کند. دفتر "فؤاد سینیورا" نخست وزیر لبنان دربیانیه ای که امروز، جمعه، منتشر شد ميگويد پرزیدنت بوش به رهبر لبنان تلفن کرد تا به او اطمینان بدهد ایالات متحده آمریکا اسرائيل را برای محدود کردن خسارات زيرفشار ميگذارد. کاخ سفید تماس تلفنی پرزیدنت بوش را تأئید کرد اما درباره جزئیات گفتگوی دو رهبر توضیحی نداد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از همه طرفهای درگیر خواسته است فوراً به عملیات نظامی پایان دهند.

ژاک شیراک رئیس جمهور فرانسه پرسيده است آیا هدف از این عملیات نابودی لبنان، تجهیزات، راهها و سیستم ارتباطی آن کشور است؟

اما عربستان سعودی آنچه را که " ماجراجوئیهائی شتابزده" نامید مورد انتقاد قرار داده است و ميگويد عناصری در داخل لبنان ، بدون برخورداری از اختیارات قانونی و بدون هماهنگی با کشورهای عرب، مسئول اين ماجراجوئی ها هستند . عربستان سعودی ميگويد آنهائی که تحت اشغال اسرائیل هستند حق مقاومت دارند، اما می افزايد عوامل داخلی در لبنان وضعیت بسیار خطرناکی برای جهان عرب بوجود آورده اند.

دولت اندونزی نيز حملات اسرائیل را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG