لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

لاريجانی بسته مشوّق های غرب را غير منطقی خواند


خبرگزاری نيمه رسمی مهر به نقل از علی لاريجانی رئيس هيأت مذاکره کننده ايرانی گزارش داد مجموعه مشوق های اقتصادی غرب که با هدف ترغيب تهران به متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم پيشنهاد شده است، مجموعه ای غيرمنطقی به شمار می رود.

قرار است آقای لاريجانی چهارشنبه اين هفته با هاويه سولانا مسئول سياست های اتحاديه اروپا ديدار کند و موضوع مجموعه مشوق های اقتصادی را با وی مورد بحث قراردهد. آقای سولانا در اوايل ماه ژوئن گذشته مجموعه مشوق ها را در اختيار مقامات ايرانی قرارداد، اما اين مقامات هنوز پاسخی به آن نداده اند.

گزارش های خبری به نقل از ديپلمات های خارجی حکايت از آن دارد که ايران بايد تا دوازدهم ژوئيه جاری پاسخ رسمی خود را اعلام کند، درغيراين صورت احتمال آن می رود که پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع گردد. ايران گفته است پاسخ خود را تا بيست و دوم ماه اوت اعلام خواهد کرد.

مقامات ايرانی می گويند برای روشن شدن موارد مبهم مجموعه مشوق ها، به زمان بيشتری نياز دارند. مجموعه مشوق ها ازسوی پنج عضودائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، يعنی آمريکا، بريتانيا، روسيه، چين وفرانسه به اضافه آلمان به ايران پيشنهاد شده است.

XS
SM
MD
LG