لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

کاخ سفيد همچنان در انتظار پاسخ نهائی دولت ايران به مجموعه مشوق ها است


کاخ سفيد ميگويد: هنوز هم در انتظار دريافت پاسخ نهائی ايران در برابر مجموعه مشوق های کشورهای ۵+۱ است که اخيراً به منظور متقاعد ساختن ايران برای متوقف ساختن برنامه غنی سازی خود، تسليم دولت ايران گرديد.

پالا ولفسون، خبرنگار صدای آمريکا گزارش ميدهد که بنا بر قول منابع آگاه، اظهارات اخير آيت الله علی خامنه اي، رهبر جمهوری اسلامی ايران را در باره اين موضوع نميتوان به عنوان پاسخ نهائی دولت ايران تلقی کرد.

تونی اسنو، سخنگوی کاخ سفيد ميگويد: اظهارات آيت الله خامنه اي، مبهم و چند پهلو است؛ و نبايد آنرا بعنوان پاسخ نهايی ايران تلقی کرد. سخنگوی کاخ سفيد ميگويد: از تاريخی که پيشنهاد کشورهای ۵+۱ حاوی مشوق های غرب به علی لاريجاني، دبير شورايعالی امنيت ايران، تسليم گرديده است، تابحال اظهارات گوناگونی از طرف مقامات رسمی و نيمه رسمي، در جرايد و رسانه ها انتشار يافته است.

آقای اسنو ميگويد: "نظرات ما درباره اين موضوع کاملاً روشن بوده است. مجموعه مشوقها در اصل، از طرف هاويه سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، تسليم علی لاريجانی گرديد. بنابراين، انتظار ما اين است که علی لاريجانی نيز، پاسخ لازم را به هاويه سولانا تسليم کند."

سخنگوی کاخ سفيد، در نشستی با خبرنگاران، اذعان کرد که خامنه ای صاحب قدرت و نفوذ بزرگی در ايران است. با اينهمه، سخنگو تأکيد کرد که هنوز هم دولت آمريکا در انتظار دريافت پاسخ رسمی و نهائی دولت ايران است.

آقای اسنو ميگويد: "تابحال دولت ايران به صورت يک صدای واحد رسمي، سخنی نگفته است. و تأکيد من اينست که تا کنون افراد مختلف به نمايندگی از دولت ايران با صدای واحدی سخن نگفته اند."

آيت الله علی خامنه اي، رهبر جمهوری اسلامی ايران، روز سه شنبه اعلام داشت که ايران درباره حق مسلم دست يافتن به فناوری هسته ای و استفاده از اين فناوري، مذاکره نخواهد کرد. اما اگر اين حق ايران برسميت شناخته شود، آنوقت درباره کنترلها، نظارتها، و تضمينهای جهانی حاضر به مذاکره خواهد بود.

دولت ايران اعلام کرده است: پاسخ خود را در برابر بسته ۵+۱ تا ۲۲ ماه اوت اعلام خواهد کرد. با اينهمه، دولت بوش بارها گفته است که ايران بايد در ظرف چند هفته، و نه چند ماه، پاسخ خود را به مراجع لازم تسليم کند.

ايران مدعی است که برنامه اتمی کشور انحصارا ً برای مقاصد صلح جويانه است. اما آمريکا، و متحدان آمريکا، نگران آنند که ايران در پشت پرده، و زير پوشش برنامه اتمی غير نظامي، در صدد توليد تسليحات اتمی است.

XS
SM
MD
LG