لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۳

نظرخواهی ها از شکافی عميق ميان غرب و مسلمانان حکايت دارد


يک نظر خواهی بين المللی نشان ميدهد که مسلمانان و غربی ها معتقدند مناسبات بين آنها در شکلی بد است و هر يک در مجموع به ديگری نظری منفی دارد.

اين نظر خواهی توسط مرکز تحقيقاتی Pew از چهارده هزار نفر در سيزده کشور، از جمله در آمريکا، بريتانيا، فرانسه، مصر، اردن و ترکيه انجام گرفته است.

رئيس اين مرکز تحقيقاتی ميگويد غربی ها مسلمانان را افرادی متعصب و احساساتی ، بی گذشت و زير بار نرو و تندخو می شناسند، و مسلمانان، غربی ها را افرادی فاسد و هرزه، خودخواه و طمعکار ميدانند.

به گفته رئيس مرکز تحقيقاتی Pew يکی از عجيب ترين زمينه های های اين نظر خواهی آن است اکثريتی از مسلمانان در مصر، اندونزی، اردن، ترکيه و بريتانيا گفته اند باور نميکنند که حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به آمريکا کار عرب ها بوده است.

اين نظر سنجی نشان ميدهد که مسلمانان سياست های غرب را عامل مشکلات و عقب ماندگی های اقتصادی خود ميدانند، حال آنکه غربی ها فساد در دولت، فقدان آموزش و بنيادگرائی اسلامی را مقصر ميدانند.

اين نظر خواهی معرف بعضی از جنبه های مثبت نيز بوده است.

تحقيقگران به اين نتيجه رسيده اند که حمايت از تروريسم در بعضی از کشورهای مسلمان از جمله در اردن، اندونزی و پاکستان رو به کاهش است. آنها همچنين دريافته اند که اکثريتی از مسلمانان اروپا کمتر به برخوردی بين تمدنها در اسلام و غرب فکر ميکنند، و بيشتر از مسلمانان مناطق ديگر غربی ها را افردی بردبار و متحمل، سخی و بخشنده و احترام گذار به زنان می بينند.

XS
SM
MD
LG