لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

نخست وزير ژاپن خروج نيروهای نظامی ژاپن از عراق را اعلام کرد


جونيچيرو کوئيزومی نخست وزير ژاپن ميگويد کشور متبوع وی نيروهای نظامی خود را از عراق خارج ميکند و به مأموريت بشردوستانه خود در اين کشور جنگ زده پايان ميدهد.

روز سه شنبه در اطلاعيه ای آقای کوئيزومی يک روز پس از آنکه نوری المالکی نخست وزير عراق گفت نيروهای عراقی وظيفه حفظ امنيت استان جنوبی المثنی را از نيروهای ائتلاف تحويل ميگيرند، اين خبر را اعلام کرد.

مقامات ژاپنی ميگويند توکيو به هدف خود در عراق برای کمک به بازسازی آن کشور، دست يافته است. حدود ٦٠٠ سرباز ژاپنی در مأموريت غير رزمی بشر دوستانه در موصّنا از سال ٢٠٠٤ مشغول انجام وظيفه بوده اند. همچنين نيروهای امنيتی بريتانيا و استراليا در اين منطقه فعاليت ميکردند.

اکثريت بزرگی از مردم ژاپن با فرستادن نيروی نظامی در همان زمان تصويب اعزام نيرو در سال ٢٠٠٣ ، مخالف بودند. نظر سنجی های عمومی در سال گذشته پشتيبانی بسيار کمی را از ادامه مأموريت، نشان ميداد. بسياری از مردم ژاپن ميگويند اين مأموريت در تضاد با قانون اساسی پاسيفيستی ژاپن است.

با وجود آنکه در طي اين مدت هيچ کدام از نيروهای ژاپنی در عراق تلفاتی را متحمل نشده اند، شورشيان شش نفر از شهروندان ژاپن و از جمله دو ديپلومات را در عراق به قتل رساندند.

XS
SM
MD
LG