لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

نتايج نظر سنجی از فلسطينيان راجع به طرح دو دولتی و همه پرسی


يک نظرسنجی جديد حاکی است که سه چهارم فلسطينيان ساکن کرانه غربی رود اردن و باريکه غزه موافق طرح تأسيس يک کشورفلسطينی هستند که اسرائيل را به طورضمنی به رسميت بشناسد.

با اين حال اين نظرسنجی که نتايج آن روز دوشنبه ازسوی يک مرکز پژوهشی فلسطينی منتشرشد، حکايت ازآن دارد اگراين طرح به همه پرسی گذارده شود، فقط ٤٧ درصد ازفلسطينيان برای اعلام رأی خود به پای صندوق های رأی خواهند رفت. درنظرسنجی همچنين آمده است که ٤٤ درصد از شرکت کنندگان به آن رأی مخالف خواهند داد.

محمود عباس رئيس حکومت خودگردان فلسطينی، ٢٦ ماه ژوئيه را به عنوان موعد برگزاری همه پرسی تعيين کرده است و می گويد اگردولت فلسطينی تحت رهبری حماس طرح او را در مورد تاسيس کشورفلسطينی نپذيرد، همه پرسی در هرحال در موعد مقرر برگزار خواهد شد.

خليل شيکاکی برگزارکننده نظرسنجی می گويد اکثر مردم اين طرح را آنگونه که هست ميپسندند و خواهان رفراندوم نيستند. وی ميگويد پيام نظرسنجی به آقای عباس اين است که برگزاری همه پرسی را متوقف سازد، وپيام آن به حماس اين است که طرح را بپذيرد.

حماس که سوگند ياد کرده است اسرائيل را نابود کند، با بخش های عمده ای از طرح مخالفت کرده است.

قاضی حماد سخنگوی دولت به رهبری حماس ميگويد گفتگوهای با جناح های فلسطينی ممکن است به خلق نسخه تجديد نظر شده طرح اوليه تأسيس دولت که از سوی رهبران پرنفوذ زندانی فلسطينی در زندانهای اسرائيل تهيه شده است، بيانجامد.

از سوی ديگر کميسر اتحاديه اروپا برای امور خارجی می گويد توزيع کمک ميان فلسطينيان بر اساس يک طرح بين المللی بازنگری شده، وقت خواهد گرفت.

"بنيتا فرارو والدنر" اين طرح را روز دوشنبه در بيت المقدس در جريان ديداری با رهبران اسرائيل مورد بحث قرار داد. بر اساس آن، ۱۲۶ ميليون دلار، که بيشتر آنرا اتحاديه اروپا پرداخت می کند، از طريق بانک جهانی با ناديده گرفتن دولت فلسطينی به رهبری حماس، برای مراقبت های بهداشتی و ديگر خدمات اجتماعی به مصرف خواهد رسيد. کميسر اتحاديه اروپا گفت طرح مورد بحث شامل پول برای کارمندان دولت فلسطينی نمی شود.

وزير خارجه اسرائيل ميگويد دولت اسرائيل از کمک بشردوستانه به فلسطينيان پشتيبانی ميکند.

XS
SM
MD
LG