لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

احتمال ملاقات اهود المرت و محمود عباس در اردن


انتظار می رود اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در این هفته در يک گردهمائی بین المللی در اردن با یکدیگر ملاقات کنند.

مقامات اردن می گویند آنها بامداد پنجشنبه در جلسه ای که به میزبانی ملک عبدالله پادشاه اردن به عنوان بخشی از مجمع گرامیداشت برندگان جایزه نوبل در شهر "پترا" تشکیل خواهد شد، و با صرف صبحانه همراه خواهد بود، حضور خواهند یافت.

از زمان برگزیده شدن اولمرت به نخست وزیری در ماه گذشته، این نخستین دیدار بین رهبران اسرائیل و فلسطینی خواهد بود.

در جدیدترین خشونت، مسئولان پزشکی فلسطینی می گویند در حمله هوائی اسرائيل به اتومبیلی در شمال غزه یک کودک رهگذر جانسپرد و ۱۰ نفراز جمله دست کم ۵ کودک دیگر مجروح شدند. شاهدان می گویند سرنشینان اتومبیل روز سه شنبه پیش از آنکه موشک های اسرائيل در اردوگاه آوارگان جبلیه به آن برخورد کند، بیرون پریدند. ارتش اسرائيل حمله هوائی را تائید کرد و گفت اتومبیل حامل ستیزه گران وابسته به جناح فتح به رهبری محمود عباس بود.

در این میان، ساکنان شهر اسرائيلی " سدروت" با برپائی تظاهراتی خواسته اند که پاسخ قاطع تری به حملات راکتی ستیزه گران فلسطینی داده شود. مقامات فلسطینی می گویند ستیزه گران در ۱۰ روز گذشته حدود ۱۳۰ راکت به " سدروت" شلیک کرده اند.

در خبری دیگر، نظر سنجی جدید در سرزمین های فلسطینی نشان می دهد سه چهارم ساکنان کرانه غربی و غزه از سندی که اسرائيل را به طور ضمنی به رسمیت می شناسد پشتیبانی می کنند.

با این حال حمایت از انجام یک همه پرسی در باره آن به مراتب کمتر است. محمود عباس ۲۶ ژوئیه را برای برگزاری رفراندوم، در صورتی که دولت فلسطینی به رهبری حماس، سند را قبول نکند، تعیین کرده است.

XS
SM
MD
LG