لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

تورج فرازمند، نويسنده، مفسّر و يکی از پايه گذاران راديو تلويزيون نوين ايران درگذشت


تورج فرازمند، نويسنده، مفسر، و يکی از بنيان گذاران راديو تلويزيون نوين در ايران، ديشب، جمعه شب نوزدهم خرداد، نهم ژوئن، در آمريکا، در شهر لس آنجلس در هفتاد و نه سالگی درگذشت.

تورج فرازمند، پيش از آنکه در سالهای دهه پنجاه در راديو تلويزيون ملی ايران، سرپرستی شبکه اول را عهده دار شود، که صدا و سيمای ايران بخشی از ان بود، با ارائه تفسيرهای سياسی و اجتماعی، در خانواده وسائل ارتباط جمعی، جائی شاخص برای خود بازکرده بود، و کمتر خانواده ای بود که روزنامه بخواند و به راديو گوش بدهد و سراغ او نرود.

تورج فرازمند ارتباط خود را با مردم به صحنه تفريحات و سرگرمی نيز کشاند، و با تاسيس راديوی دريا، عملا نخستين راديوی ويژه تعطيلات و اوقات فراغت را در ايران پايه گذاری کرد که بسياری از تهيه کنندگان و مجريان سرشناس برنامه های راديوئی را بخود جلب کرد.

فرازمند در ماههای پيش از انقلاب اسلامی در ايران برای مدتی کوتاه راديو تلويزيون ملی ايران را سرپرستی کرد و بعد که زندگی در تبعيد را برگزيد، ابتدا در فرانسه ، و سپس در آمريکا به جمع نويسندگان و خبرنگاران ايرانی مقيم خارج از کشور پيوست، و گرداننده برنامه ای در شبکه راديوئی بيست و چهارساعته موسوم به صدای ايران شد که تا آخرين روزهای زندگی اش، و برغم ناراحتی های ناشی از سرطان کليه، لحظه ای آن را ترک نکرد.

ترجمه سليس و روان از متون پيچيده سياسی و اجتماعی ، از ديگر مهارت های تورج فرازمند بود، که کتاب جنگ جهانی دوم به قلم وينستون چرچيل نخست وزير زمان جنگ جهانی دوم در بريتانيا، يکی از آنهاست.

فرازمند در دوران زندگی خود با سرشناس ترين نويسندگان در عرصه فرهنگ و ادليات ايران نيز دوستی و همکاری داشت که صادق هدايت، و نادر نادرپور، از جمله آنها بودند. با اينحال پيوند ديرين فرازمند با راديو، که تفسير های دوران جنگ ويتنام معرف بخشی از آن است ، از او چهره ای راديوئی ارائه داده است که بی شک برای هر دو نسل قبل و بعد ازانقلاب اسلامی در ايران فراموش ناشدنی است.

روانش شاد.

XS
SM
MD
LG