لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

انفجار انتحاری در افغانستان  چهار غير نظامی را کشت


مقامات افغانستان میگویند یک بمبگذار انتحاریبا منفجر کردن اتوموبيلی که در آن بمب گذاشته بود در شهر جنوبی قندهار دست کم چهارغیر نظامی را کشت، و دوازده نفر ديگر را مجروح کرده است. اين حمله انتحاری،امروز، یکشنبه در نزدیکی يک کاروان حامل والی ولایت مرکز قندهار انجام گرفت ولی به او آسیبی نرسید. کاروانی از نیروهای کانادایی نیز در همان حوالی بود اما به نیروهای خارجی تلفاتی وارد نیامد. هویت بمبگذار هنوز روشن نشده است.

در همين حال ژنرال بريتانيائی فرمانده جديد نيروی بين المللی امنيتی کمک، ميگويد ناتو قريب شش هزار سرباز در جنوب افغانستان مستقر خواهد کرد که دو برابر نيروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا در آنجاست . وی گفت سربازان ناتو برای شکست طالبان تاکتيک های جديدی بکار خواهند گرفت و همزمان سعی خواهند کرد به عنوان يک نيروی دوست مردم در بهبود بخشيدن به وضع زندگی سکنه محل نقشی موثر داشته باشند.

مقامات افغان میگویند از روز جمعه تاکنون نیروهای دولتی و ائتلاف در چندین درگیری نزدیک به سی و پنج تن از ستیزه جویان طالبان را در جنوب افغانستان کشته اند. وزارت دفاع افغانستان میگوید نيروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا ناحيه چورا در ولايت اوروزگان را روز جمعه از طالبان پس گرفتند. شورشيان روز چهارشنبه آن ناحيه را تصرف و نيروهای امنيتی محلی را مجبور به فرار کرده بودند. مقامات امنيتی ميگويند روز جمعه پليس افغانستان نيز دوازه جنگجوی طالبان را ضمن پس زدن حمله ای که به يک پست بازرسی در شمال قندهار شده بود، کشتند.

از اوايل ماه مه تا کنون بيش از چهارصد نفر در موج جديد خشونت ستيزه گران طالبان در جنوب افغانستان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG