لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

تلفات زلزله روز شنبه اندونزی بيش از ٥٤٠٠ نفر است


مقامات اندونزی ميگويند تعداد رسمی تلفات زلزله روز شنبه در اين کشور از ٥٤٠٠ نفر فراتر رفته است و کوه آتشفشان مونت مراپی که در نزديکی محل وقوع زلزله قرار دارد، نيز اين خطر را به وجود آورده است که وضعيت را دچار وخامت بيشتری کند.

سوسيلو بامبانگ يودويونو ، رئيس جمهوری اندونزی، برای نظارت درعمليات امداد، به يک دفترکارموقت در استان يوگيا کارتا که براثر زلزله به شدت آسيب ديده است، منتقل شده است. وی خواستارهماهنگی بهتری درامر کوشش های انسانی شده است تا بازماندگان زلزله به گونه ای سريعترکمک های لازم را دريافت دارند.

بسياری ازقربانيان زلزله که تعداد آن ها پنج هزار نفرتخمين زده می شود، دراستان يوگيا کارتا جان خود را ازدست دادند. ماموران امداد می گويند ذخائر غذا، آب وخدمات پزشکی روبه اتمام می رود. مردم برای دريافت مايحتاج خود از اتومبيل های درحال گذر، درخيابان های اصلی منطقه اجتماع کرده اند. سازمان های امداد برنج وبيسکويت غنی شده به مناطق زلزله زده حمل کرده اند، اما بازماندگان زلزله وماموران امداد می گويند کافی نيست.

ماموران بهداشتی درجزيره جاوه (اندونزی) که براثر زلزله ويران گرديده است، می گويند درحالی که دست اندرکاردرمان هزاران تن ازمجروح شدگان هستند، شديدا به بيمارستان های صحرائی سيار نيازدارند. با وجود کوشش های سازمان های امداد درمورد تدارک پناهگاه های اضطراری، بسياری از بازماندگان ترجيح می دهند علی رغم ريزش باران های شديد، شب را درخارج ازخانه های ويران شده خود به سربرند.

رئيس جمهوری اندونزی می گويد کشورمتبوع وی تا پايان ماه اوت به کوشش های اضطراری خود ادامه خواهد داد. وی خواستاردريافت بيش از ۱۷۰ ميليون دلار برای کمک به قربانيان زلزله وتامين هزينه خدمات درمانی وبازسازی خانه ها شده است.

XS
SM
MD
LG