لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

تشويق و تنبيه در مذاکرات اتمی روسيه و ايران


ايگور ايوانف رئيس شورای امنيت ملی روسيه ميگويد مسکو با هرگونه توسل به زور عليه ايران بر سر برنامه جنجالی اتمی آن کشور مخالف است.

آقای ايوانف اين نظر را امروز، در جريان ملاقاتی که در تهران با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران داشت مطرح ساخت.

آقای ايوانف اواخر وقت شنبه در آغاز سفری دوروزه بمنظور مذاکره در باره مسائل مرتبط با برنامه اتمی ايران، از جمله مشوّق هائی که در صورت اقدام ايران به متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم به آن کشور عرضه خواهد شد، وارد تهران شد.

وی همچنين در نظر دارد در باره تهديد های بين المللی تحريم های تنبيهی در صورتيکه ايران به غنی سازیی اورانيوم ادامه دهد، با مقامات ايرانی گفتگو کند.

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، همراه با آلمان ، برای متقاعد ساختن تهران به متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم مجموعه ای از مشوّق ها را مورد بررسی قرار داده اند. اين گروه در عين حال اقدامات تنبيهی را نيز، درصورتيکه از مشوّق ها نتيجه ای حاصل نشود، بررسی ميکند.

آمريکا در اظهار نظرهای علنی گفته است مايل به مذاکره مستيم با ايران نيست. . اما روزنامه نيويورک تايمز روز شنبه گزارش داد که کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در باره امکان تماس هائی مستقيم با ايران ، با دستياران ارشد خود بحث و تبادل نظر ميکند.

آمريکا همواره از تماس مستقيم با ايران در واکنش به گروگانگيری سال ۱۹۷۹ کارکنان سفارت آمريکا در تهران توسط انقلابيون ، که يک سال طول کشيد، خودداری کرده است.

آمريکا و اروپا معتقدند ايران در کار توليد تسليحات اتمی است. ايران چنين اقدامی را تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG