لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۲

اتحاديه اروپا در صورت دست برداشتن رژيم تهران از غنی سازی اورانيوم حاضر است پيچيده ترين فن آوری اتمی غيرنظامی را به ايران بدهد


اتحاديه اروپا می گويد آماده است به عنوان بخشی از مشوق های اقتصادی خود در جهت ترغيب تهران به دست برداشتن از برنامه غنی سازی اورانيوم، پيچيده ترين فن آوری اتمی غيرنظامی را در اختيار ايران قرار دهد.

خاويه سولانا رئيس سياست های خارجی اتحاديه اروپا در پايان نشست روز دوشنبه وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا در بروکسل درباره ايران، گفت که امتناع ايران از پذيرش چنين مشّوق هائی مشکل خواهد بود، مگر آنکه آنچه هدف دولت ايران است توليد انرژی نباشد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز يکشنبه اظهارداشت ايران هرگونه پيشنهاد اروپا را که متضمن پايان بخشيدن به آنچه وی "فعاليت های صلح آميز اتمی" ناميد ، رد خواهد کرد.

آمريکا و متحدان اروپائی آن خواستار تصويب قطعنامه ای در شورای امنيت سازمان ملل متحد هستند تا ايران را موظف به توقف غنی سازی اورانيوم که قابل استفاده در سلاح های اتمی است، سازد.

اما روسيه و چين که از حق وتو در شورای امنيت برخوردارند مخالفت خود با چين قطعنامه ای را ابراز داشته اند.

در خبر ديگری از قول رنگين دافر سپنتا وزير خارجه افغانستان آمده است که وی و حميد کرزی رئيس جمهوری افغانستان قرار است در پايان اين ماه سفری جهت تلاش برای ميانجيگری بن بست رژيم تهران و غرب بر سر مسأله اتمی، سفری به ايران انجام دهند.

قدرت های غربی به دولت ايران مظنون هستند که از پژوهش بعنوان پوششی برای توليد سلاح های اتمی استفاده ميکند، اتهامی که رژيم تهران تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG