لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

کنفرانس توسعه و تجارت تحت الشعاع اختلاف اتمی


روسای جمهوری ايران و اندونزی کنفرانس سران هشت کشور عموما مسلمان را در
" hspace=2 src="/persian/images/ap_indonesia_iran_Ahmadinejad_Susilo_Bambang_Yudhoyono_13may06_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>شرايطی افتتاح کرده اند که اختلاف ناشی از جاه طلبی های اتمی تهران به احتمال قوی اين کنفرانس توسعه و تجارت را تحت الشعاع خود قرار ميدهد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران و همتای اندونزيائی وی، سوسيلو بامبانگ يودهويونو، در جلسه افتتاحيه کنفرانس در جزيره بالی در اندونزی، کشورهای شرکت کننده را به همکاری بيشتر با يکديگر فراخواندند. آنها به مسئله اتمی اشاره ای نکردند.

پاکستان، ترکيه، مالزی، مصر ، بنگلادش و نيجريه نيز علاوه بر ايران و اندونزی، که گروه موسوم به دی - هشت را تشکيل ميدهند، در کنفرانس شرکت دارند.

توسعه و تجارت در کانون مذاکرات کنفرانس بوده است، اما نگرانی های ناشی از يک اختلاف شديد بين المللی بر سر برنامه اتمی ايران ممکن است توجه کنفرانس را از آن دو موضوع اصلی منحرف کند.

سيد حميد البار وزير امور خارجه مالزی امروز پس از ملاقات با آقای احمدی نژاد گفت ديپلوماسی بهترين راه برای حل اختلاف است. وی همچنين هشدار داد که طرفهای درگير نبايد يک بحران اتمی ديگر بوجود بياورند.

XS
SM
MD
LG