لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

ايران ميگويد مشوّق های اروپا بايد شامل به رسميت شناختن حق غنی سازی اورانيوم باشد


وزير امور خارجه ايران ميگويد وی اميدوار است کشورهای اروپائی دنبال چاره ای برای حل اختلاف جاری اتمی بروند که به شناسائی حق تهران در مورد انرژی اتمی صلح آميز منجر شود.

منوچهر متکی که در حاشيه کنفرانسی از سران هشت کشور عموما مسلمان در بالی اندونزی صحبت ميکرد گفت هر توافقی که شامل حق ايران در مورد تکنولوژی اتمی و شيوه های کسب آن نباشد منافع مردم ايران را تامين نخواهد کرد.

وی همچنين به اروپائی ها هشدار داد آنچه را که اشباهات اوت سال گذشته ناميد مرتکب نشوند. در اوت سال گذشته مذاکره کنندگان اروپائی با ارائه فهرستی از مشوّق ها از تهران خواستند از غنی سازی اورانيوم منصرف شود.

کشورهای غربی، به رهبری آمريکا، ايران را متهم کرده اند که پنهانی سعی ميکند تسليحات اتمی بسازد. ايران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

بريتانيا، فرانسه و آْلمان، سه کشور اتحاديه اروپا، مجموعه ای از مشوقّ های جديد را تدارک می بينند تا تهران را متقاعد سازند جاه طلبی های اتمی را کنار بگذارد. انتظار ميرود اين مجموعه ظرف چند هفته آينده به تهران ارائه شود.

روز جمعه ديپلوماتها گفتند بازرسان بين المللی نشانه هائی از اورانيوم غنی شده را در مرکز سابق تحقيقاتی لويزان پيدا کرده اند که می تواند معرّف آن باشد که ايران پنهانی مواد و اقلام مورد نياز برای توليد تسليحات اتمی را تدارک می بيند. با اينحال خبرگزاريها اظهارات ديپلوماتهائی معرفی نشده را نقل کردند که گفته اند يافته های بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی مستلزم تائيد های متکی به آزمايشهای آزمايشگاهی است.

XS
SM
MD
LG