لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

رايس: قدرت های غربی چند هفته ای صبر خواهند کرد


وزیر امور خارجه آمریکا می گويد دولت های غربی پیش از آن که از سازمان ملل متحد بخواهند اقدامی سخت علیه ایران و برنامه اتمی آن به عمل آورد، چند هفته ای صبر خواهند کرد.

کاندو لیزا رایس روز چهارشنبه در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی آمریکا گفت این درنگ به اروپائیان اجازه خواهد داد طرح هائی را برای تشویق تهران به پایان دادن به برنامه تولید سوخت اتمی تهیه کنند.

در این میان، پرزیدنت بوش می گويد نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نتوانسته است به این پرسش اصلی که تهران چه زمانی برنامه اتمی خود را رها خواهد کرد پاسخ دهد.

روز سه شنبه، مقامات آمریکائی نامه را کوششی آخرین لحظه برای ایجاد تفرقه در شورای امنیت نامیدند. پنج عضو دائمی شورای امنیت این موضوع را که آیا باید تحریم هائی علیه ایران وضع شود یا نه، بررسی می کنند.

در تحولی دیگر،، مجله تایم نامه سرگشاده یک مقام ارشد جمهوری اسلامی را منتشر کرده است که آنچه را شالوده ای برای مذاکره به منظور از بین بردن بن بست اتمی می نامد تشریح می کند. نامه را حسن روحانی نماینده آیت اله خامنه ای امضا کرده است، او می گوید ایران آماده است در باره رویّه هائی برای بازرسی های سرزده از تاسیسات اتمی مذاکره کند.

روحانی همچنین می گويد جمهوری اسلامی حاضر است یک سقف قابل تائید برای غنی سازی اورانیوم قابل استفاده در رآکتور را قبول کند. مقامات آمریکائی در باره نامه روحانی اظهار نظر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG