لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

پيشنهاد رئيس جمهوری اندونزی برای ميانجيگری در مسئله اتمی ايران


رئيس جمهوری اندونزی ميگويد حاضر است بين ايران و چندين کشور غربی، که ظنّ دارند تهران از برنامه اتمی خود برای ساختن بمب اتمی استفاده ميکند، ميانجيگری کند.

سوسيلو بمبانگ يودهويونو امروز، چهارشنبه، در کاخ رياست جمهوری اندونزی در جاکارتا با محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ملاقات کرد.

رهبر اندونزی گفت کشورش معتقد است برنامه اتمی ايران برای مقاصد صلح آميز است و اختلاف را می توان از طريق گفتگو و ديپلوماسی بين المللی حل و فصل کرد.

ايران برای محدود کردن فعاليت های اتمی اش بشدت زير فشار آمريکا قرار دارد و ممکن است با تحريم های تنبيهی شورای امنيت سازمان ملل متحد مواجه شود.

در مسکو، امروز ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه گفت روسيه بی چون و چرا با تکثير تسليحات اتمی در هرجای دنيا مخالف است. ولی در ظاهرا اشاره ای به اختلاف آمريکا و ايران گفت شيوه های توسل به زور بندرت به نتايجی مطلوب منجر ميشود.

آقای احمدی نژاد ميگويد ايران حق دارد برای مقاصد صلح آميز تکنولوژی اتمی داشته باشد و از اين حق دفاع خواهد کرد .

وی آمريکا و ديگر قدرت های غربی را به سلطه جوئی بر بازار تکنولوژی اتمی برای منافع خودشان متهم کرد و گفت آنها منبع سلاح های کشتار جمعی هستند.

مقامات آمريکائی نامه مفصلی را که رئيس جمهوری ايران در اين هفته برای پرزيدنت بوش فرستاد رد کردند و گفتنداين نامه به بحث و تبادل نظر در باره مسئله اتمی کمکی نميکند. آقای احمدی نژاد ميگويد از اين واکنش دلسرد نشده است و کماکان معتقد است که فرستادن نامه اش برای کاخ سفيد اقدامی درست و بجا بوده است.

انتظار ميرود در جريان سفر سه روزه آقای احمدی نژاد به اندونزی، دو کشور مناسبات خود را در بخش های نفت و گاز گسترش دهند.

وی روز جمعه در يک کنفرانس عمرانی در جزيره بالی شرکت خواهد کرد .

اندونزی پرجمعيت ترين کشور مسلمان جهان است و نظام حکومتی آن بر پايه جدائی دين از دولت است.

اندونزی با ايران و غرب مناسبات خوبی دارد.

XS
SM
MD
LG