لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

پرزيدنت بوش دولت ايران را بخاطر جاه طلبی در زمينه سلاح های اتمی متهم به چالش کشيدن جهان کرد


پرزيدنت بوش دولت ايران را بخاطر جاه طلبی در زمينه سلاح های اتمی، متهم به چالش کشيدن جهان کرد.

در آخر وقت روز پنجشنبه در واشنگتن در کنفرانس کميته يهوديان آمريکا، آقای بوش رژيم تهران را به سرکوب شهروندانش، حمايت از تروريسم، بی ثبات کردن منطقه، و تهديد اسرائيل، متهم کرد.

وی گفت به همين دلائل است که آمريکا، متحدين اروپائيش، روسيه، و چين، هدف جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح های اتمی را دنبال ميکنند.

پرزيدنت بوش اين اظهارات را چند ساعت پس از آنکه پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، يعنی آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين نخستين دور گفتگوهای خود را پيرامون طرح قطعنامه ای درباره برنامه اتمی ايران انجام دادند، ابراز داشت.

بريتانيا و فرانسه روز چهارشنبه بانی قطعنامه تازه شدند. طرح اين قطعنامه که قوياً مورد حمايت آمريکا قرار گرفته است، ايران را به برقراری تحريم های اقتصادی تهديد نمی کند، اما قطعنامه طبق فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد تنظيم گرديده است که ميتواند برای تجويز تحريم های اقتصادی و نيروی نظامی بعنوان اقدام نهائی، بکار گرفته شود.

جواد ظريف سفيرايران در سازمان ملل می گويد هدف از قطعنامه جديد شورای امنيت که مورد حمايت غرب قراردارد و از تهران می خواهد غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد، ايجاد بحران است. وی روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت تهران خواستار راه حلی است که از طريق مذاکره درباره بن بست مربوط به برنامه اتمی ايران به دست آمده باشد.

چين و روسيه، دوعضو دائمی شورای امنيت، اعلام کرده اند هرگونه قطعنامه ای را که حاوی تهديد عليه ايران، چه تحريم های اقتصادی ويا اقدامات نظامی باشد، وتو خواهند کرد. در عين حال روز چهارشنبه فرستاده روسيه به سازمان ملل اشاره ای داشت مبنی بر اينکه روسيه ممکن است از اين قطعنامه پشتيبانی کند.

ديپلماتها ميگويند ضرب العجل قطعنامه برای ايران احتمالاً اوائل ماه ژوئن خواهد بود.

XS
SM
MD
LG