لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

رشد اقتصادی آمريکا به چهار مميز هشت دهم در صد رسيد


رشد اقتصادی آمريکا در سه ماه اول سال جاری به چهار مميز هشت دهم در صد رسيد که در دو سال اخير بيسابقه بوده است.

بگزارش روز جمعه وزارت بازرگانی آمريکا رشد توليدات داخلی آمريکا در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سه ماه آخر سال دو هزار و پنج دو برابر شد.

توليدات داخلی به کليه کالاها و خدماتی که در داخل آمريکا توليد شده است اطلاق ميشود که يکی از جامع ترين شاخص اندازه گيری وضعيت اقتصادی کشورهاست.

اقتصاددانان ميگويند افزايش مصرف مردم و شرکت های باعث رشد اقتصادی آمريکا شده است.

در اين رابطه، پرزيدنت جرج دابليو بوش، رئيس جمهوری آمريکا، رشد اقتصادی کشور را بسيار جالب خواند و يکی از عوامل عمده رشد اقتصادی آمريکا را کاهش ماليات بر در آمد دانست.

پرزيدنت بوش با اضافه کردن ماليات شرکت های نفتی مخالفت کرد اما از شرکت های نفتی مصراً خواست بخشی از در آمد خود را برای سرمايه گذاری در ايجاد خطوط لوله ها و پالايشگاهای نفتی، اکتشاف نفت، و توسعه انرژی های بازيافتی اختصاص دهند.

ولی از سوی ديگر بر اساس گزارش دانشگاه ميشيگان، با افزايش بهای جهانی نفت از درجه اعتماد مردم به اقتصاد آمريکا کاسته شده است.

و گزارش ديگری از سوی "انجمن مديريت خريد آمريکا" در شيکاگو حاکيست که رشد بخش صنعتی در ماه آوريل نيز تنزل کرده است. بر اساس همين گزارش ها، و با توجه به افزايش بهای نفت، اقتصاددانان و بويژه "بن برنانکی" رئيس بانک مرکزی آمريکا، هفته گذشته پيش بينی کردند که از رشد اقتصادی آمريکا در ماه های آينده کاسته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG