لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۴۸

شورشيان مائوئيست در نپال چند ساعت پس از اعلام آتش بس ۱۱ سرباز غير مسلح را ربودند


در نپال، شورشیان مائوئیست۱۱سرباز غیر مسلح را ربوده اند. مقامات ارتش نپال روز شنبه گفتند سربازان در ناحیه ای در حدود پانصد کیلومتری خاور کاتماندو، در حالی که از مرخصی باز می گشتند، ربوده شدند.

این سرباز ربائی چند ساعت پس از اعلام یک آتش بس سه ماهه از سوی مائوئیست ها صورت گرفت. مقامات می گویند امکان دارد چریک ها، که وسائل ارتباطی آنها محدود است، از آتش بس بی اطلاع بودند.

شورشیان روز پنجشنبه پس از آن که نخست وزیر نپال قول داد قانون اساسی جدیدی فراهم آورد و نقش پادشاه را دوباره تعریف کند، آتش بس را اعلام کردند.

نخست وزیر روز جمعه همچنین قول داد زمانی را برای برگزاری انتخابات مجلس موسسان به منظور تدوین قانون اساسی جدید تعیین کند.

قانونگزاران در نخستین جلسه پارلمان در مدت چهار سال، موافقت کردند روز یکشنبه در باره این پیشنهاد بحث کنند. آنها همچنین پذیرفتند در زمینه گفت و گو با مائوئیستها و اعلام آتش بس به تبادل نظر بپردازند.

در همين حال گزارشها از کشته شدن هشت سرباز در یک انفجار تصادفی حکايت دارد. به گفته مقامات، انفجار روز شنبه و هنگامی رخ داد که سربازان سرگرم حفر سنگر و ایجاد مواضع دفاعی در اطراف پادگان خود در " گولمی" واقع در سيصد کیلومتری غرب کاتماندو بودند . در این حادثه نُه سرباز دیگر نيز زخمی شدند که برای درمان به پایتخت انتقال یافتند.

XS
SM
MD
LG