لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

روسيه خواهان دادن فرصت بيشتر به سازمان انرژی اتمی برای رسيدگی به برنامه هسته ای ايران است


مقامات روسیه کماکان در برابر طرز فکر اِعمال تحریم علیه ایران مقاومت میکنند، و در عین حال بر این نکته تأکید میکنند که باید به سازمان بین المللی انرژی اتمی فرصت داده شود تا بن بستی را که با بلندپروازيهای ایران در مورد برنامه های هسته ای آن پیش آمده است از میان بردارد.

سرگئی کیسلیاک قائم مقام وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه موضع روسیه را دائر براینکه برای حل بحران ایران باید به سازمان بین المللی انرژی اتمی فرصت داده شود تکرار کرد.

روسیه میگوید مادام که مدارک قوی دائر بر اینکه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران برای مقاصد صلح آمیز نیست ارائه نشود با تحریم علیه ایران موافقت نخواهد کرد.

خبرگزاری ایتار تاس به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گزارش داد که روسیه پس از رؤیت " حقایق مسلم " پیرامون فعالیتهای هسته ای ایران میتواند درباره اعمال تحریم علیه ایران گفتگو کند.

یک مقام برجسته آمریکا از روسیه خواسته است در بخشی از تلاشهای مربوط به منزوی ساختن جمهوری اسلامی ایران، به دلیل برنامه جنجال برانگیز هسته ای آن کشور، فروش هرگونه جنگ افزار به ایران را متوقف کند. روز جمعه نیکلاس برنز معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور سیاسی در واشنگتن گفت ایران از موافقت نامه های بین المللی هسته ای تخطی میکند . وی گفت زمان آن فرارسیده است که کشورها برای تحت فشار قرار دادن ایران به انجام یک مصالحه از قدرت و نفوذ خود استفاده کنند.

رابرت ژوزف معاون وزارت امورخارجه آمریکا در امور کنترل جنگ افزارها نیز در توصیف وضعیت هسته ای ایران، آن را احتمالاً بزرگترین تهدید استراتژیک خواند که در برابر ایالات متحده آمریکا و جامعه جهانی قرار گرفته است.

روز گذشته ایالات متحده آمریکا گفت اگر ایران در رفتار خود تغییر اساسی ندهد، آمریکا خواستار صدور قطعنامه ای از سوی سازمان ملل متحد خواهد شد که ایران را به تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم ملزم سازد.

XS
SM
MD
LG