لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

چين با فرستادن نماينده ای عاليرتبه به ايران و روسيه برای حل بحران اتمی تلاش ميکند


چين ميگويد در تلاش برای رفع تشنج ناشی از برنامه اتمی تهران با غرب ، نماينده ای عاليرتبه را به ايران و روسيه می فرستد.

لوجيان چائو سخنگوی وزارت امورخارجه چين امروز، پنجشنبه، گفت سفر جی تيانکای دستيار وزير امورخارجه چين به ايران و روسيه روز جمعه آغاز ميشود.

چين پيشتر در سازمان ملل متحد در واکنش به اعلاميه تهران در مورد غنی ساختن اورانيوم برای استفاده در رآکتور اتمی ابراز نگرانی کرده بود.

در همين حال محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی برای دور ديگری از گفتگو ها با مقامات ايرانی، با هدف متقاعد ساختن تهران به متوقف کردن برنامه اتمی خود، روز پنجشنبه، سفری يک روزه به تهران داشت.

آقای البرادعی پس از ملاقاتی که با مقامات ايرانی از جمله با غلامرضا آقازاده مسئول امور اتمی ايران داشت گفت هنوز نمی تواند تائيد کند ايران اورانيوم غنی شده در سطحی قابل استفاده در نيروگاههای برق اتمی را توليد کرده باشد. ايران چنين پيشرفتی را روز سه شنبه اعلام کرده بود.

مليسا فلمينگ سخنگوی آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد آقای البرادعی با اين پيام به تهران رفت که از مقامات ايرانی بخواهد برای ايجاد اطمينان و اعتماد در جامعه بين المللی توقف در عمليات غنی سازی اورانيوم را از سر بگيرند. خانم فلمينگ گفت مقامات ايرانی پيام او را شنيدند اما تعهدی ندادند.

آقای البرادعی قبلا به تهران توصيه کرده بود به خواست های جامعه بين المللی برای متوقف ساختن برنامه اتمی خود عمل کند. اما تهران ميگويد برنامه غنی سازی اورانيوم را کنار نخواهد گذاشت.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران امروز، پنجشنبه، مجددا گفت دولت او برغم فشارهای بين المللی، از برنامه غنی سازی اورانيوم منصرف نخواهد شد.

آقای البرادعی بايد روز بيست و هشتم آوريل ، در پايان فرصتی که شورای امنيت به تهران داده است تا فعاليت های اتمی خود را متوقف کند، به آن شورا گزارش بدهد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا روز چهارشنبه گفت شورای امنيت بايد در موردتهران گام هائی قاطع بردارد.

آمريکا مدتهاست تهران را متهم کرده است که دنبال تسليحات اتمی است.

تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلحجويانه در بخش انرژی است.

XS
SM
MD
LG