لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

گفتار روز: خشونت در ترکيه


در روزهای اخير در ترکيه، حد اقل ۱۶ نفر در اثر وقوع خشونتهای سياسی، جان باخته اند.

در استانبول در يک اتوبوس مسافر بری بمب گذارده شد، و در نتيجه، سه نفر بهلاکت رسيدند. در واقعه ای ديگر، در اثر انفجلر بمب در يکی از ميدانهای عمومی شهر استانبول، ۱ نفر کشته شد و ۱۳ نفر ديگر زخمی شدند.

مقامات ترکيه می گويند، گروههای تروريست حزب کارگران کردستان، در هر۲ حمله، دخالت داشته اند.

در نواحی جنوب خاوری ترکيه نيز،در اثر برخوردهای خشونت بار هفته گذشته ميان نيروهای پليس و تظاهر کنندگان ستيزه جو،۱۲ نفر ديگر کشته شده اند.

ادم ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، می گويد، دولت آمريکا، تروريستهای مسئول خشونتها را محکوم می کند: « دولت آمريکا بمب گزاريهای حزب کارگران کردستان را که در ظرف يکی دو روز گذشته ۴ نفر را بقتل رسانيد، محکوم می سازد. علاوه بر اين، دولت آمريکا، مراتب تاثر خود را از هلاکت عده ای که در اثر تظاهرات خشونت بار سمپات های حزب کارگران کردستان در جنوب خاوری ترکيه، و استانبول در هفته گذشته، جان باختند، اعلام می دارد.»

سخنگو می افزايد:« ترکيه، دولت ارجمند و متحد نزديک آمريکا است. ما بار ديگر، همه گروههای تروريستی، منجمله حزب کارگران کردستان را محکوم می کنيم، و لازم است در اين هنگام، محکم بر جای خود بايستيم و اين خشونتها و تروريستها و دوستان تروريستها را محکوم بشماريم.»

حزب کارگران کردستان، در سال ۱۹۸۴ فعاليتهای تروريستی خود را آغاز کرد. از آن هنگام ببعد، ۳۰ هزار انسان کشته و زخمی شده اند.

يکی از سازمانهای وابسته به حزب کارگران کردستان بنام « شاهين های آزادی بخش کردستان»، مسئوليت چند بمب گزاری را در ترکيه، که بقتل گروهی کثير، از جمله تعدادی توريست خارجی انجاميده است، پذيرفته است.

در يکی از اين بمب گزاريها در شهرک تفريحی « چشمه» در سال۲۰۰۵ بيست و يک نفر زخمی شدند. يوسف خانلی، در يکی از سر مقالات اخير روزنامه «ترکيش- ديلی- نيوز» می نويسد، همه انسانهائی که صاحب حسن نيت هستند، بايد عليه تروريسم با يکديگر متحد شوند. آقای خانلی، در مقاله خود می نويسد، ترديدی نيست که جمعيت کرد ترکيه دارای حقوق مشروعی است و ما هم از هر گونه اصلاحاتی که به آنها و بقيه مردم ترکيه حقوق و آزاديهای بيشتر دموکراتيک بدهد، پشتيبانی می کنيم. با اينهمه، خرابکاری در مغازه ها، به آتش کشيدن اتوبوسها و اتومبيلها، توسل به تاکتيکهای تروريستی و حمله به نيروهای انتظامی، و فرياد

« انتقام! انتقام!» نمی تواند شيوه مشروع استيفای حقوق، بشمار آيد.

ادم ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد، ايالات متحده، بنوبه خود، با ترکيه در کار مقابله با گروههای تروريستی، متعلق به هر گروهی و بهر صورت و شکلی، از جمله گروههای تروريستی حزب کارگران کردستان، اشتراک نظر دارد.

ايالات متحده آمريکا نيز، مانند ترکيه، مايلست، از پاشيده شدن بذر خشونت و بی نظمی، نظر آنچه که اکنون در ترکيه انجام می پذيرد، جلوگيری بعمل آيد.

XS
SM
MD
LG