لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

قانونگزاران آمريکائی درانتظار بحث هائی تند و شديد برای اصلاحات درقوانين مهاجرتی


سنای آمريکا در اين هفته بحث در باره لوايح پيشنهادی برای اصلاحات در قوانين مهاجرتی را آغاز ميکند. انتظار ميرود بحث ها تند وشديد باشد زيرا دموکراتها و جمهوريخواهان بشدت برسر مسئله اختلاف نظر دارند.

روز شنبه، قريب پانصد هزار نفر در يک راه پيمائی در لس آنجلس به لوايحی اعتراض کردند که هدف آنها شدت عمل عليه مهاجران غيرقانونی مقيم آمريکا و کمک دهندگان به آنهاست. در اين لوايح اقداماتی گوناگون، از مجازات های تنبيهی برای قريب يازده ميليون مهاجر غير قانونی گرفته تا نوعی بخشودگی برای بعضی از آنها پيشنهاد شده است.

پرزيدنت بوش خواستار اصلاحاتی جامع در قوانين مهاجرتی است که برنامه موسوم به کارگران موقت بخشی از آن است، و ورود و اشتغال کارگران خارجی را برای دوره هائی محدود مجاز ميشناسد. پرزيدنت بوش ميگويد اين برنامه مانع از آن خواهد شد که به مهاجران غير قانونی بخشودگی داده شود، که عملا اقدامی غير منصفانه عليه مهاجرانی است که قوانين مهاجرتی را رعايت ميکنند.

بنظر ميرسد مسئله مهاجرت به يکی از موضوع های مهم در مبارزات انتخاباتی ميان دوره ای آمريکا مبدل شود.

لايحه ای که در مجلس نمايندگان تحت کنترل جمهوريخواهان در دسامبر گذشته به تصويب رسيد ايجاد حصاری در مرز با مکزيک ، و مجازات های جديد برای کارفرمايانی را پيشنهاد ميکند که مهاجران غير قانونی را استخدام کنند. کليساها و گروههای خيريه نيز پيش از آنکه به مهاجران کمک کنند بايد از آنان اسناد حاکی از قانونی بودن وضعيت مهاجرتی مطالبه کنند.

رهبران کاتوليک و ديگر گروههای مذهبی چنين شرطی را نا منصفانه و تنبيهی عليه کمک رسانی توصيف کرده اند.

XS
SM
MD
LG