لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

مخالفت روسيه و چين با پيشنهاد بريتانيا وفرانسه به شورای امنيت در باره ايران


روسيه پيش نويس يک بيانيه شورای امنيت سازمان ملل متحد را، که هدف آن وارد آوردن فشار به ايران برای محدود ساختن برنامه تسليحات اتمی اش بود، رد کرده است.

سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه ميگويد اين پيش نويس حاوی نکاتی بود که عملا چارچوبی را برای تحريم های تنبيهی عليه ايران فراهم ميکرد.

وی اين نظر را پس از جلسه چهارشنبه شورای امنيت در نيويورک مطرح ساخت که پنج عضو دائمی شورا، مرکب از آمريکا، روسيه ، چين، فرانسه و بريتانيا، برای تبادل نظرهای غير رسمی درمورد پيش نويس تدوين شده توسط فرانسه و بريتانيا تشکيل داده بودند.

پيش از آن، کاندوليزارايس وزير امورخارجه آمريکا گفته بود وی اطمينان دارد آمريکا و متحدانش سرانجام در مورد چگونگی وارد آوردن فشار به ايران برای دست برداشتن از فعاليت های حساس اتمی به توافق ميرسند.

خانم رايس گفت ديپلوماسی زمان ميخواهد.

چين نيز با پيش نويس بيانيه ، بدان جهت که می تواند به وضع تحريم هائی سخت عليه ايران بيانجامد، مخالفت کرده است.

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، که از حق وتو برخوردارند ، همراه با آلمان، نتوانستند در مورد چگونگی وارد ساختن فشار به ايران برای متوقف ساختن فعاليت های غنی سازی اورانيوم و پيروی از ضوابط بين المللی به توافق برسند.

در رويدادی ديگر آمريکا انگيزه های ايران در تائيد مذاکرات پيشنهادی آمريکا در باره عراق را مورد سئوال قرار داده است. وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد اظهارات روز سه شنبه آيت الله علی خامنه ای در موافقت با اين مذاکرات، بيشتر با قصد ايران در منحرف ساختن اذهان از گفتگوهای جاری در باره برنامه اتمی اش سر و کار دارد.

آمريکا و ايران، هردو ميگويند در هرملاقاتی که ممکن است داشته باشند بايد فقط راههای ايجاد ثبات در عراق بررسی شود.

آمريکا به ايران در مورد رفتن دنبال تسليحات اتمی ظنين است . ايران اين اتهام را رد ميکند.

XS
SM
MD
LG