لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

آيت الله خامنه ای مذاکرات با آمريکا در باره عراق را تائيد کرد


آيت الله علی خامنه ای، ولی فقيه، ميگويد وی مذاکرات ايران و آمريکا در مورد ايجاد ثبات در عراق را تائيد کرده است. آيت الله خامنه ای در عين حال هشدار داد که آمريکا نبايد در مورد ايران قلدری کند.

آيت الله خامنه ای روز سه شنبه در يک سخنرانی تلويزيونی گفت اگر مقامات ايرانی بتوانند نظرات ايران را در مورد عراق به آمريکا بفهمانند، ملاقات ها می تواند انجام گيرد. اما اگر نتيجه تماس ها گشودن راهی برای زورگوئی باشد، اين مذاکرات قدغن خواهد شد.

آمريکا و ايران، هردو، ميگويند هرگونه ملاقاتی بايد صرفا راههای ايجاد ثبات در عراق را مورد توجه قرار دهد.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه گفت چنين مذاکراتی به مقامات آمريکائی امکان ميدهد موارد درست و غلط را، در باره عملياتی که گفته ميشود تهران در عراق انجام ميدهد، به مقامات ايرانی ابراز کنند.

پرزيدنت بوش همچنين تاکيد کرد ايران بايد بداند که برای حفظ امنيت جهان نميتواند اجازه داشته باشد تسليحات اتمی توليد کند.

آيت الله خامنه ای که چند ساعت پس از کنفرانس خبری پرزيدنت بوش صحبت ميکرد گفت ايران با هيچ تصميم شورای امنيت سازمان ملل متحد که عليه منافع تهران باشد موافقت نخواهد کرد.

شورای امنيت جلسه خود را در باره ايران به تعويق انداخته است تا پنج عضو دائمی شورا، و آلمان ، برای رسيدن به توافقی در مورد چگونگی وارد آوردن فشار به ايران برای متوقف ساختن فعاليت های غنی سازی اورانيوم، و پيروی از ضوابط بين المللی فرصت کافی داشته باشند.

آمريکا به ايران در مورد ساختن تسليحات اتمی ظنين است. تهران چنين اتهامی را رد ميکند.

XS
SM
MD
LG