لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۷

برگزاری ميزگردی در وزارت خارجه آمريکا در مورد مسائل ايران


امروز (چهارشنبه) در وزارت خارجه آمریکا میز گردی در مورد مسائل ایران با حضور «شان مک کورمک» سخنگوی وزارت خارجه و خبر نگارانی از رسانه های فارسی و عرب زبان در واشنگتن از جمله رادیو و تلویزیون صدای آمریکا بر گزار شد.

آقای مک کورمک با اشاره به گفتگوهای مستقیم ایران و آمریکا در مورد عراق که قرار است بزودی با شرکت زالمای خلیل زاد سفیر آمریکا درعراق و مقامات ایرانی انجام شود ، اظهار داشت: به عقیده آمریکا علت اینکه ایران در این زمان پیشنهاد آقای خلیلزاد برای گفتگو را پذیرفته است اینستکه پرونده هسته ای جمهوری اسلامی در شورای امنیت در نیویورک تحت بررسی است و مقامات رژیم تهران می خواهند از فشار بین المللی بر خود به علت مسئله هسته ای بکاهند .

آقای مک کورمک افزود، انحراف اذهان عمومی و ایجاد شکاف بین آمریکا و متحدانش از دیگر دلائل جمهوری اسلامی برای انجام گفتگو با آمریکا است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه دو موضوع مهم مد ِ نظر آمریکا قرار دارد. نخست جلوگیری از انتقال تکنولوژی بمب های دست ساز از ایران به عراق و دوم قطع حمایت رژیم از گروههای شبه نظامی مختلف در عراق است.

سخنگوی وزارت خارجه گوشزد کرد که گفتگو های پیش رو تنها یک کانال ارتباطی برای انتقال نگرانی های آمریکا و نه کانالی برای مذاکره و چانه زنی با ایران است.

آقای مک کورمک حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و نقض حقوق انسانی مردم ایران توسط رژیم را از دیگر نگرانی های آمریکا نسبت به رفتار جمهوری اسلامی دانست و تاکید کرد این مسائل تنها بین آمریکا و ایران نیست بلکه بین ایران و تمام جهان است.

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با پرونده هسته ای ایران اظهار داشت که تلاش های دیپلماتیک چند جانبه در نیویورک به زمان نیاز دارد و افزود ما صبور هستیم و در جهت صدور بیانیه ای از سوی رئیس شورای امنیت گام بر می داریم.

در این بیانه ایران به تعلیق کلیه فعالیت های مربوط به غنی سازی، انجام خواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اعتماد سازی و بازگشت به سر میز مذاکره فراخوانده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG