لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

مرز تروريسم و آزاديخواهی انقلابی در الف برای انتقام


V For Vendetta

يا

الف برای انتقام

فرض کنيد سال، سال۲۰۲۰ است،

و جهان درگير زورآزمائی ها و باجگيری های اتمی و ميکربی.

بسياری از آمريکائيان مرده اند،

و بريتانيا به چنگ ديکتاتوری فاشيست افتاده است که وعده امنيت ميدهد، نه آزادی.

و بعد تصور کنيد مردی بنام V را که عليه حکمرانی اين ديکتاتور قدعلم ميکند

V حرف اول واژه Vendetta ، به معنای انتقام گيری است.

ترکيب اين دو، نام فيلمی است که پايه و اساس سال فرضی ۲۰۲۰ را تشکيل ميدهد

V For Vendeta که معادل فارسی آن را می توان «الف برای انتقام» ناميد، فيلمی است که مرز تروریسم و آزادیخواهی انقلابی را می کاود.

ازسیامک دهقانپور:

نیمه ی قرن بیست و یکم است. جنگ های هسته ای و بیولوژیکی جهان را به نابودی کشانده است. آمریکا در دوران زوال است و بر انگلستان صدراعظمی فاشیست حکومت می کند که به مردم وعده ی امنیت می دهد اما، از آزادی خبری نیست.

یکی از قربانیان دوران تاریک حکومت او به نام « V،يا وی» در برابر سیستم قدعلم می کند. مردی با صورتکی شبیه گای فاوکس. فاوکس در چهارم نوامبر هزار و ششصد و پنج میلادی قصد داشت پارلمان بریتانیا را، همراه با پادشاه و رهبران پروتستانش که در جنگ الحاق اسکاتلند به امپراطوری بریتانیا بودند، یکجا منفجر کند، اما ناکام ماند و اعدام شد.

«V، يا وی» چهارصد و بیست سال بعد، در سالگرد آن شب، با انگيزه برپائی يک انقلاب ، کاخ دادگستری را در لندن منفجر می کند و به حکومت خودکامه هشدار می دهد که سال بعد نيز پارلمان را منفجر خواهد کرد. او که از سوی رسانه های دولتی تروریست پس از آخر زمان معرفی می شود در بخشی از فیلم می گوید: « این مردم نیستند که باید از حکومت ها بترسند؛ حکومت ها باید از مردم بترسند.»

حکومت، هنر و مذهب را ممنوع کرده و همجنس گرایان را راهی بازداشتگاه اسرای جنگی می کند. داشتن کتب مذهبی خطر مرگ دربر دارد. مرزبندی میان خودی و غیرخودی سیستم را در فساد غرق کرده است. رسانه ها همه تحت کنترل دولت، و مامور جهت دهی به افکار عمومی اند.

فیلم یکصد و سی دقیقه ای" جیمز مک تیگ" اثری است چند لایه ای. او با بهره گیری از تجربه ی دستیاری در فیلم های «تریلوژی متریکس»، «اپیزود دوم جنگ ستارگان: حمله ی کلون ها»، و «مولن روژ»، در نخستین آزمون کارگردانی اش تریلری خوش ساخت خلق کرده است.

فیلم در عین حال در فصولی دارای اشکالات داستانی است. پست صدها هزار صورتک برای مردم در سیستمی که حتی مکالمات شان در خانه کنترل می شود؛ یا صحنه ی گروگانگیری در استودیوی تلویزیونی وقتی تنها پس از چند دقیقه کارمندان با دستهای بسته و صورتک هایی بر چهره از استودیو بیرون می آیند؛ نمونه های آنند.

صورتک همیشه خندان «وی» از دیگر موانعی است که تلاش های هوگو ویوینگ را، علیرغم استفاده ی بجا از بیان و حرکات بدن، در خلق شخصیت اصلی داستان ناکام گذاشته است.

این خلاء را نتلی پورتمن با بازی سنجیده در نقش «ایوی» جبران می کند. او نماد فرزندانی است که شاهد ساکت بی عدالتی های اجتماعی و مرگ پدران و مادرانشان در فعالیت های سیاسی اند.

V For Vendetta اقتباس از داستان مصوری به همین نام از آلن مور است که در دهه ی هشتاد در لندن منتشر شد و سیاستگزاری های اجتماعی دولت مارگارت تچر را هدف گرفته بود.

XS
SM
MD
LG