لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

وزيران خارجه آمريکا، استراليا، و ژاپن از ايران خواستار توقف غنی سازی اورانيوم و از سرگيری گفتگو با آژانس بين المللی انرژی اتمی شدند


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا و همتايان استراليائی و ژاپنی وی از ايران خواستند که فعاليت های غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و گفتگو با ديدبان اتمی سازمان ملل را از سر گيرد.

امروز شنبه کاندوليزا رايس، الکساندر داونر وزير خارجه استراليا و تارو آسو وزير خارجه ژاپن در پی ديدار در مورد مسائل امنيتی، بيانيه مشترکی در سيدنی صادر کردند.

سه وزير "نگرانی عميق" خود را درباره برنامه اتمی ايران ابراز داشته و بر نياز به اقدام هماهنگ شورای امنيت سازمان ملل برای قانع کردن ايران به همکاری کامل با آژانس بين المللی انرژی اتمی، تأکيد کردند.

بيانيه مشترک همچنين مصراً از کره شمالی خواسته است که به مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی آن کشور که از ماه نوامبر بخاطر مناقشه درباره تحريم های مالی با آمريکا متوقف شده است، برگردد.

در موردی ديگر، سه وزير از همکاری بيشتر چين در منطقه شرق آسيا استقبال کردند. پيش از اين خانم رايس درباره عدم شفافيت پکن درباره هزينه های نظامی آن کشور، ابراز نگرانی کرد. در عين حال تأکيد کرد که آمريکا خواهان مناسبات سازنده با چين است.

XS
SM
MD
LG