لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

روسيه و چين تصميم شورای امنيت درباره برنامه اتمی ايران را به تعويق انداختند


روسيه و چين تصميم شورای امنيت سازمان ملل متّحد را داير بر انجام اقدام رسمی پيرامون برنامۀ جنجال برانگيز هسته يی ايران به تعويق افکنده اند.

روز جمعه در نيويوُرک بريتانيا و فرانسه پيش نويس اصلاح شدۀ بيانيه يی را به شورای امنيت ارائه دادند که خواستار گزارش ِ برنامۀ هسته يی تهران طی ۱۴ روز آينده است ولی پس از آنکه ديپلماتهای روسی و چينی خواستار وقت بيشتری برای دريافت رهنمون از دولتهای متبوع خود شدند مذاکرات به روز سه شنبه موکول شد.

مقامات ميگويند مشکل گرهی جدول زمانی برای ارائه گزارش يافته های آژانس بين المللی انرژی به شورای امنيت است.

روسيه و چين خواهان دادن وقت بيشتر هستند. موضوع ديگر مورد اختلاف خواست مسکو و پکن مبنی بر حمايت کردن شورای امنيت از اقدامات آژانس بين المللی انرژی اتمی است و اينکه شورا در کار نظارت بر برنامه اتمی ايران جايگزين آژانس بين المللی انرژی اتمی نشود و يا آنکه نقش رهبری کار را بعهده نگيرد.

پيشنويس بيانيه مصراً از ايران ميخواهد که فعاليت های غنی سازی خود را متوقف کند و از محمد البرداعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی ميخواهد که به شورا در ارتباط با عملکرد ايران در برآوردن ضوابط پيمان منع گسترش سلاح های اتمی، گزارش دهد.

جان بولتن سفير آمريکا در سازمان ملل متحد اظهار اطمينان کرد که توافق بر روی بيانيه به نتيجه رسيده است. وی گفت آمريکا بر روی جدول زمانی گزارش انعطاف پذير است وليکن چندان حمايتی برای تطويل آن بيش از يک ماه وجود ندارد.

آمريکا ايران را متهم کرده است که برای ساختن تسليحات اتمی دسترسی به اورانيوم غنی شده در سطح بالا را پيگيری ميکند. ايران اين اتهام را تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG