لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

پاکستان: توافق هسته ای آمريکا و هند به اهداف برقراری ثبات در جنوب آسيا کمکی نمی کند


پاکستان ميگويد توافق هسته ای آمریکا و هند به اهداف برقراری ثبات در جنوب آسيا و ایجاد یک نظام جهانی مبتنی بر عدم گسترش جنگ افزارهای هسته ای کمکی نمی کند.

طبق توافق، هندوستان چهارده نیروگاه از بیست و دو نیروگاه هسته ای خود را برای بازرسی بین المللی باز خواهد گذاشت؛ و در عوض اجازه خواهد داشت سوخت و نیروگاههای هسته ای را از آمریکا و سایر کشورهای عضو " گروه تأمین کنندگان انرژی هسته ای" خریداری کند.

بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان میگوید موافقتنامه تنها هندوستان را ترغیب میکند که به برنامه تولید جنگ افزار خود بدون مانع یا محدویتی ادامه دهد. در این بیانیه آمده است اگر ایالات متحده آمریکا یک " مجموعه" برای هندوستان و پاکستان پیشنهاد میکرد هدف ثبات استراتژیک و ایجاد یک نظام عدم گسترش جنگ افزارهای هسته ای بهتر تأمین میشد.

پرزیدنت بوش اوایل ماه جاری مسیحی موافقتنامه را در خلال سفر خود به هند امضا کرد؛ که باید به تصویب کنگره آمریکا برسد.

هنگام دیدار پرزیدنت بوش از پاکستان رئیس جمهور آن کشور درخواست عقد موافقتنامه مشابه ای را کرد؛ اما رئیس جمهور امریکا ضمن مخالفت با این پیشنهاد گفت پاکستان و هندوستان دارای نیازها و تاریخ متفاوتی هستند . اشاره پرزيدنت بوش به عبدالقدیر خان دانشمند پاکستانی بود که به فروش پنهانی فناوری بمب هسته ای به ایران و لیبی اعتراف کرده بود.

XS
SM
MD
LG