لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

قاضی دادگاه صدام حسين خبرنگاران را از حضوردر جلسه محاکمه منع کرده است


قاضی رئيس دادگاه صدام حسين خبرنگاران را از حضور در جلسه محاکمه او، پس از جرّ و بحثی شديد با رهبر سابق عراق، که چند دقيقه بعد از شروع ادای شهادت او درگرفت، منع کرده است.

صدام امروز، چهارشنبه به جايگاه شهود رفت و بلافاصله دادگاه را را يک کمدی خواند و بعد شروع به ايراد يک سخنرانی کرد که قاضی آن را سياسی دانست ، و از وی خواستار قطع سخنرانی شد. صدام ادامه داد، و اصرار ورزيد که هنوز رئيس جمهوری عراق است. اما قاضی به وی گوشزد کرد که اکنون يک متهم است و ديگر رئيس جمهور شناخته نميشود. قاضی سپس دستور منع حضور خبرنگاران در جلسه محاکمه را صادر کرد.

جلسه امروز پس از دو ساعت به حالت تنفس تعطيل شد و رئيس دادگاه تاريخ جلسه بعدی را روز پنجم آوريل اعلام کرد.

صدام، دو هفته پيش صدور دستورهائی را تصديق کرد که به کشتار صد و چهل و هشت مرد شيعه در سال ۱۹۸۲ در روستای دوجيل منجر شد. وی گفت دستور ها قانونی است، و يک قاضی، تمامی اعدام شدگان را در سوءقصدی نافرجام به جان او مقصر شناخته بود.

صدام و هفت دستياری که همراه با او محاکمه ميشوند، اگر گناهکار شناخته شوند، با مجازات مرگ روبر خواهند بود.

برادر ناتنی صدام، که پيشتر رئيس تشکيلات اطلاعاتی عراق بود، در جلسه امروز دادگاه هرگونه نقشی در کشتار را تکذيب کرد. بارزان ال تکريتی گفت وی دستور توقيف هيچ کس را صادر نکرده بود و فقط دو بار از روستای دوجيل ديدن کرده است.

شاهدان دادستان در جلسات قبلی محاکمه شهادت داده بودند که بارزان بر توقيف ناشی از سخت گيری دولت عليه سکنه روستا پس از واقعه سوء قصد نظارت ميکرد.

XS
SM
MD
LG