لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

يکشنبه - ازخونين ترين روزهای بغداد در هفته های اخير


در بغداد، پايتخت عراق، روز يکشنبه حداقل ۶۲ نفر کشته شدند و حدود ۲۵۰ نفر زخمی گشتند که يکی از خونبارترين روزها، در هفته های اخير بود.

پليس ميگويد مرگبار ترين حملات روز يکشنبه در اثر انفجار شش اتومبيلی که در داخل آنها بمب کار گذاشته شده بود در منطقه شيعه نشين صدر در بغداد صورت گرفت که در اثر آن 46 نفر جانسپردند و بيش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

مقامات ميگويند انفجارات بصورت تنطيم شده ای در بازار شلوغ شهرک صدر کمی قبل از غروب آفتاب صورت گرفتند. ستيزه گران سنی تلاش ميکنند با هدف قرار دادن اکثريت مردم شيعه خشونت های فرقه ای را دامن بزنند در حاليکه شيعيان متهم به کشتارهای تلافی جويانه هستند.

در تحولی ديگر، حد اقل يازده نفر صبح روز يکشنبه، در نقاط مختلف شهر بغداد، در اثر حملات ستيزه جويان کشته شدند. شش نفر از اين تلفات زمانی رخ داد که يک خودروی پليس به بمبی که در کنار جاده کار گذاشته شده بود اصابت کرد.

از سر گيری محاکمه صدام حسين

انتظار ميرود محاکمه صدام حسين امروز (دوشنبه) دوباره از سر گرفته شود. صدام حسين و ۷ نفر از اعضای سابق حزب بعث به اتهام قتل ۴۸ نفر از شيعيان در سال ۱۹۸۲ در دهکده «دوجيل» در شمال بغداد، پايتخت عراق، تحت محاکمه هستند.

روز يکشنبه، سه نفر از متهمين رده پائين تر پرونده شهادت داده اند که هيچگونه دخالتی در کشتار دهکده دوجيل نداشته اند.

از اکتبر سال گذشته، تاريخ محاکمه صدام حسين و يارانش، تا بحال اين اولين باريست که از متهمين خواسته شده است که در مورد کشتار در دوجيل شهادت بدهند. اگر دست داشتن متهمين در کشتاری که بدنبال يک سوء قصد نافرجام بجان صدام حسين رخ داد ثابت شود، آنها به مرگ محکوم خواهند شد و بدار آويخته ميشوند.

XS
SM
MD
LG