لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

پرزيدنت بوش با تاکيد بر نزديکی بيسابقه مناسبات هند و آمريکا به پاکستان رفت


پرزيدنت بوش با اين تاکيد که هند و آمريکا هيچگاه باندازه امروز به يکديگر نزديک نبوده اند در پايان سفر سه روزه خود به هند برایديداری رسمی از پاکستان وارد اسلام آباد شد.

پرزيدنت بوش در يک سخنرانی خطاب به مردم هند، که از شبکه تلويزيون در محله موسوم به Purana Qila در دهلی نو پخش ميشد، گفت رقابت و خصومت های ناشی از جنگ سرد اين دو دمکراسی را برای چندين دهه از هم جدا نگاهداشته بود، اما اکنون هردو باتفاق هم می توانند دنيا را دگرگون کنند.

پرزيدنت بوش گفت هند مسئوليت دارد که دروازه هايش را بيشتر به روی سرمايه گذاريهای خارجی بازکند، و عوارض و تعرفه های گمرکی را برای محصولات کشاورزی آمريکا و اقلام ديگر کاهش دهد.

پرزيدنت بوش در مورد تروريسم گفت هند و آمريکا در جنگ عليه تروريسم با يکديگر متحد اند.

پرزيدنت بوش گفت هر دو کشور به آزادی عشق می ورزند و باتفاق عليه تروريسم می جنگند.

پرزيدنت بوش گفت رهبران هر دو کشور در سطحی جهانی سعی خواهند کرد شرايطی را که موجب قد علم کردن تروريست ها ميشود، عوض کنند.

پرزيدنت بوش پيشتر اين پيام را در گفتگو با دانشجويان دانشکد بازرگانی شهر حيدرآباد در ميان گذاشته بود که پايگاه تکنولوژی هند محسوب ميشود.

پرزيدنت بوش گفت واشنگتن درنظر دارد در حيدر آباد کنسولگری بازکند.

پرزيدنت بوش گفت قراردادی تاريخی برای همکاری در امور اتمی ، که در جريان مذاکرات پنجشنبه او با منموهان سينک نخست وزير هند به نتيجه رسيد، موجب استحکام امنيت و اقتصاد هردو کشور خواهد شد.

همزمان با سخنرانی پرزيدنت بوش هزاران مسلمان در خيابانهای حيدر آباد برای اعتراض به ديدار رئيس جمهوری آمريکا راهپيمائی ميکردند.

آنها پستر های اسامه بن لادن رهبر القاعده را حمل ميکردند و آدمک های پارچه ای رئيس جمهوری آمريکا را می سوزاندند.

گزارشها از دست کم مجروح شدن چهار نفر در برخورد با پليس حکايت دارد.

در شهر شمالی لاکنو، اعتراض ها به زدوخوردهائی ميان هندو ها و مسلمانان کشانده شد که يک کشته و تعدادی مجروح بجای گذاشت.

پرزيدنت بوش روز شنبه در پاکستان با رهبران آن کشور ديدار ميکند.

XS
SM
MD
LG