لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۸

تشديد تدابير امنيتی در عراق برای جلوگيری از وقوع جنگ داخلی


خشونت در شهرهای مختلف عراق،برغم تمديد منع عبور و مروری که هدف آن فرونشاندن تشنج های فرقه ای مذهبی بود،امروز نيز ادامه يافت.

بيان جابر وزير کشور عراق در يک کنفرانس خبری که از تلويزيون پخش شد ضمن اعلام منع آمد و شد وسائط نقليه در بغداد و محله های اطراف آن گفت از بامداد روز يکشنبه بمدت بيست و چهار ساعت اجازه ورود و خروج وسائط نقليه در پايتخت داده نخواهد شد و هرکس که اسلحه با خود داشته باشد دستگير ميشود.

در خونين ترين برخوردهای بيست و چهار ساعت اخير، به گفته مقامات عراقی،افرادی مسلح به خانه يک خانواده شيعه در نزديکی بغوبه حمله کردند و دوازده نفر را کشتند. پليس عراق همچنين ميگويد در کربلا ، انفجار بمبی که در يک اتوموبيل کار گذاشته شده بود، امروز دست کم پنج نفر را کشت. در بغداد نيز افراد مسلح مراسم ترحيم يک خبرنگار سرشناس شبکه تلويزيونی العربيه را به گلوله بستند و گزارشها از کشته شدن دست کم سه نفر حکايت دارد. مقامات عراقی همچنين از پيدا شدن اجساد چهارده کماندوی پليس خبر دادند که بنظر ميرسد در زدوخوردهای ديشب کشته شده باشند.

سعدون الدوليمی وزير دفاع عراق ميگويد اگر در عراق جنگ داخلی رخ دهد، اين جنگ پايان نخواهد گرفت و وی برای جلوگيری از وقوع آن، تانک در خيابانها مستقر خواهد کرد.

در همين حال گروه اصلی سياسی سُنّی عراق ميگويد اگر نخست وزير به وعده های خود برای کاستن از تشنج و مقابله با بحران عمل کند اين گروه نيز ممکن است از تصميم خود به تحريم مذاکرات شکل بخشيدن به دولت جديد عراق منصرف شود.

پرزيدنت بوش روز جمعه گفت وی به آينده عراق خوش بين است اما هشدار داد که روزهائی حساس در پيش است.

در روزهای اخير ، و پس از انفجار بمب در حرم شيعه عسکری، دهها مسجد سُنّی ها مورد حمله قرار گرفته و چندين روحانی سُنّی ربوده و کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG