لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

پرزيدنت بوش : هند و آمريکا برای گسترش دمکراسی در جهان با يکديگر همکاری می کنند


پرزيدنت بوش می گويد مناسبات بين هند و آمريکا پس از پايان جنگ سرد، بسيار بهتر شده است، و آنها برای گسترش دمکراسی در جهان با يکديگر همکاری می کنند.

آقای بوش که چند روز پيش از آغاز سفری به هند و پاکستان در انجمن آسيا در واشنگتن سخن می گفت، اظهار داشت واشنگتن و دهلی نو هر دو تشخيص می دهند که نبرد با تروريسم تنها در صورتی ممکن است که ايدئولوژی اميد جايگزين ايدئولوژی نفرت شود.

آقای بوش انتقادهائی را که در آمريکا از انتقال مشاغل به هند می شود رد کرد و گفت او نمی خواهد سياست حمايت از صنايع داخلی را اتخاذ کند و ۳۰۰ ميليون طبقه متوسط هند فراورده های آمريکا را که به اقتصاد آمريکا کمک می کند، می خرند.

آقای بوش گفت نيازهای اقتصاد رو به رشد هند به انرژی را درک می کند، و افزود توافق اتمی غير نظامی با هند همچنين آن کشور را در چارچوب معيارهای بين المللی که ديگر قدرت های اتمی دنبال کرده اند، قرار می دهد

پرزيدنت بوش می گويد به دسته های اشرار نبايد اجازه داد سياست های کشورهای آسيای جنوبی را ديکته کنند و دولت ها وظيفه دارند حکومت قانون را در منطقه حفظ کنند. اشاره او به اعتراضاتی بود که در پاکستان و هند عليه انتشار کاريکاتورهای پيامبر اسلام صورت گرفت.

آقای بوش در سخنانی در انجمن آسيا در واشنگتن، پاکستان را يک متحد اصلی آمريکا در جنگ با تروريسم ناميد، و پرزيدنت پرويز مشرف را به دليل به خطر انداختن خود در نبرد با تروريست هائی که سعی کرده اند او را ترور کنند ستود.

آقای بوش گفت پاکستان فرصتی تاريخی برای نوشتن فصلی تازه در تاريخ خود دارد ، و افزود واشنگتن پاکستانی ها را در راه آزادی و دمکراسی همراهی خواهد کرد.

آقای بوش گفت مردم پاکستان اراده و قاطعيت آمريکا را پس از زمين لرزه ويرانگر سال پيش، زمانی که واشنگتن ظرف ۷۲ ساعت پاسخ داد، ديدند.

XS
SM
MD
LG