لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

گفتار روز: سالگرد ترور رفيق حريری


ماه ميلادی جاری مصادف است با سالگرد ترور رفيق حريري، نخست وزير فقيد لبنان و بيست و يک نفر ديگر که در يک حادثه بمبگذاری به قتل رسيدند.

آقای حريری يکی از مخالفان اشغال لبنان به دست سوريه و مخالف مداخله سوريه در امور داخلی لبنان بود ....

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا می گويد: "يادگار رفيق حريری که مظهر پايداری و استقامت لبنان پس از دهها سال جنگ داخلی و اغتشاشات و بی نظمی ها بود، نشان از عزم راسخ لبنان برای بازسازی خود به صورت کشوری مستقل، دموکراتيک، و مرفه داشت. آنانيکه آقای حريری و بيست و يک انسان ديگر را کشتند.. سعی داشتند اين حرکت را مختل سازند و لبنان را کماکان تحت قيمومت و سلطه خارجی ها نگاه دارند.... اينها .......در اين هدف، شکست خورده اند، چون، شالوده ای که برای آزادی بوسيله آقای حريری بناگذاری شده است، مستحکمتر از آن است که به تصور آيد و عزم مردم لبنان برای وصول به آزادی نيز تزلزل ناپذير، محکم و پا بر جا است."

آقای مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا می گويد، سال گذشته برای مردم لبنان تحولات قابل ملاحظه ای به ارمغان آورد: سخنگو می گويد:" مردم لبنان سربازان سوری را وادار به خروج از لبنان کردند ... و توانستند انتخابات آزاد و عادلانه بر پا کنند ... البته هنوز، کارهای بسياری در پيش است .... اما، مسئله مهم اين است که نيروهای اختناق ديگر نخواهند توانست صداهای آزادی را خفه کنند و مردم لبنان، مآلاً پيروز خواهند شد. دولت آمريکا و جامعه بين المللی دست در دست مردم لبنان گذارده اند تا مسئولان اين جنايت فجيع و ساير اعمال تروريستی پس از آن را به دست عدالت بسپارند."

تحقيقگران سازمان ملل متحد در دو گزارش موقت اعلام داشته اند که مأمورين عاليرتبه دولت سوريه با همکاری مأموران ارشد جامعه اطلاعاتی لبنان به احتمال، در ترور آقای حريری مشارکت داشته اند.

به گفته پرزيدنت جرج- دابليو- بوش، رئيس جمهوری آمريکا، آمريکا سازمان ملل و مردم لبنان، آرزوی واحدی دارند... و آن آرزو نيز، جز آزادی مردم لبنان .... پايان نفوذ خارجيها ... رهايی از تهديد و ارعاب سوريه ...... و آزادی کامل برای تعيين سرنوشت آينده خويش، چيز ديگری نيست. پرزيدنت بوش می گويد، انتظار ما اين است که تحقيقات محکم و جامعی انجام پذيرد و کسانی که مسئول اين حوادث بوده اند، حساب اعمال خود را پس بدهند.

XS
SM
MD
LG