لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

توسل پليس پاکستان به گاز اشک آور و گلوله لاستيکی برای متفرق ساختن معترضين به کاريکاتورها


پليس پاکستان برای متفرق کردن جوانان سنگ انداری که روز يکشنبه در اسلام آباد جمع شده بودند تا عليه کاريکاتورها چاپ شده از پيامبر اسلام در اروپا اعتراض کنند، گاز اشک آور و گلوله لاستيکی شليک کرده است.

پليس و سربازان انتظامی پس از آنکه مقامات تظاهراتی را منع کردند که احزاب اسلامی ميخواستند برپا کنند، در گوشه و کنار پايتخت مستقر شده بودند. تظاهرات مشابه قبلی در پاکستان به خشونتی منجر شد که دست کم پنج کشته بجای گذاشت.

ائتلافی از شش حزب اسلامی عهد کرده بود منع را ناديده بگيرد.

پليس پاکستان همچنين ضمن توقيف چند قانونگزار و حبس خانگی بعضی از رهبران افراطی اسلامی صدها نفر از حاميان آنان را نيز بازداشت کرد.

دانمارک که کاريکاتورها نخستين بار در سپتامبر گذشته در آنجا منتشر شد موقتا سفير خود را از اسلام آباد خارج کرده است. دانمارک روز جمعه سفارت خود را نيز بنا به ملاحظات و نگرانی های امنيتی تعطيل کرد.

در اندونزی صدها مسلمان معترض به کاريکاتور ها به سفارت آمريکا در جاکارتا هجوم بردند. شاهدان ميگويند معترضين به ساختمان سنگ ، گوجه فرنگی و تخم مرغ پرتاب کردند و با چوب، به در سفارت کوبيدند.

روز شنبه در نيجريه نيز مقامات از کشته شدن پانزده نفر در جريان تظاهراتی در استان بورنو خبر دادند که به شورش و خشونت کشيده شده بود.

XS
SM
MD
LG