لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

تظاهرات مسلمانان در نيجريه


يکروز پس از آنکه ۱۵ نفر در شهر«ميدوگوری» در نيجريه بخاطر شرکت در تظاهرات خشونت آميزی که در مخالفت با کاريکارتورهای حضرت محمد، پيامبر اسلام، بر پا شده بود کشته شدند، پليس و سربازان ارتش روز يکشنبه حفاظت و امنيت اين شهر برعهده گرفتند.

شاهدان عينی ميگويند پس از کنترل و نظارت مسئولين در جهت جلوگيری از هرگونه خشونت های خيابانی، آرامش در اين شهر برقرار شده است. قبل از اينکه پليس و سربازان ارتشی بتوانند کنترل شهر را بدست گيرند، تظاهر کنندگان مسلمان روز شنبه دست به عمليات خشونت باری زدند؛ کليساها را به آتش کشيدند و به فروشگاه های مسيحيان حمله کردند.

در تحولی ديگر، تظاهرات خشونت باری که در ايالت «کاتزينا» برپا شده بود و منجر به کشته شدن يک نفر شد، اکنون گفته ميشود که ظاهراً در اعتراض به اصلاح قانون اساسی صورت گرفته است، که بر اساس آن زيرا متمم جديد قانون اساسی نيجريه به «اولازگون اوباسانجو»، رئيس جمهوری نيجريه، اجازه يابد که برای دور سوم خود را برای انتخابات رئيس جمهوری نيجريه که قرار است در سال ۲۰۰۷ برگزار شود نامزد کند.

شورش شهر «ميدوگوری» تازه ترين شورش خشم آلود مسلمانان عليه کاريکارتورهائی بود که سال گذشته در ابتدا در يک روزنامه دانمارکی منتشر شد. بسياری از مسلمانان اعتقاد دارند نشان دادن تصوير حضرت محمد، پيامبر اسلام، کفر آميز است.

XS
SM
MD
LG