لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۱

مذاکرات وين در باره برنامه اتمی تهران به پشت درهای بسته برده شد


هيات های اروپائی و آمريکائی در آژانس بين المللی انرژی اتمی پشت درهای بسته در تلاش اند تا برای طرح گزارش پرونده اتمی تهران به شورای امنيت سازمان ملل متحد، حمايت بيشتر و گترده تری کسب کنند.

جلسه رسمی آژانس برای تصميم گيری در باره ارسال گزارش پرونده اتمی تهران به شورای امنيت سازمان ملل متحد به روز شنبه موکول شده است، تا زمينه برای تبادل نظرهای غير رسمی درپشت درهای بسته ميان ديپلوماتها در وين فراهم شود.

بنا به گزارشها بعضی از کشورها در هيات مديره سی و پنج عضوی آژانس، از جمله کوبا، ونزوئلا و سوريه، با پيش نويس قطعنامه ای که ارسال گزارش در باره پرونده تهران را به شورای امنيت برای تحريم های تنبيهی احتمالی توصيه ميکند، مخالف اند.

مقامات آمريکائی و اروپائی تهران را متهم کرده اند که در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران ميگويد برنامه اتمی اش فقط برای مقاصد صلح آميز است و تهديد کرده است اگر پرونده به شورای امنيت فرستاده شود همکاری خود را با سازمان ملل متحد کم ميکند.

تحليل گران ميگويند اکثريتی از اعضای هيات مديره آژانس به قطعنامه رای مثبت خواهند داد. اما رای گيری نهائی زودتراز شنبه، فردا، انجام نخواهد گرفت. .

XS
SM
MD
LG